تأکید سفیر پاکستان بر گسترش روابط تجاری میان افغانستان و پاکستان

© https://twitter.comمنصور احمد خان سفیر پاکستان در کابل
منصور احمد خان سفیر پاکستان در کابل - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 28.02.2022
سفیر پاکستان در سخنانی در ولایت ننگرهار بر گسترش روابط میان کابل و اسلام آباد تاکید ورزید.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، منصور احمد خان، سفیر پاکستان در افغانستان روز گذشته در یک گردهمایی در شهر جلال آباد گفت که اکنون یک صفحه تازه در روابط اسلام آباد و کابل باز شده است و پاکستان می‌کوشد داد و ستد خوب بازرگانی با افغانستان داشته باشد.
احمد منصور خان گفت که جنگ چند دهه پسین نه تنها افغانستان، بل پاکستان را نیز زیان‌مند ساخته است. به گفته او حالا صفحه تازه در روابط میان دوکشور بازشده است.
او گفت: "ما چالش‌هایی در رفت و آمد و نیز در بخش بازرگانان را درک کرده‌ایم، اما این چالش‌ها برخاسته از حضور و سیاست‌های نادرست نیروهای خارجی بوده است که در پنجاه سال اخیر در منطقه حضور داشته‌اند. اما به نظر من اکنون زمان آن فرا رسیده تا به همه مسایل و چالش‌های خود پایان بدهیم و گام‌های عملی برداریم."
این دیپلمات پاکستانی افزود که پاکستان می‌کوشد تا سهولت‌های بیشتری را برای شهروندان افغانستان به ویژه بازرگانان فراهم بسازد. او گفت: "مسوولان وزارت فواید عامه افغانستان و وزارت خط آهن پاکستان با هم تماس‌هایی داشته اند و در این تماس‌ها روی طرحی کار کرده اند که بر بنیاد آن ساخت و ساز خط آهن از تورخم- جلال آباد و در جنوب از چمن تا کندهار ایجاد گردد و این خط آهن پاکستان را به افغانستان و افغانستان را به ازبیکستان وصل خواهد کرد."
Длинная очередь грузовиков на границе Афганистана с Пакистаном - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 27.02.2022
کاهش 1 میلیارد دالری حجم مبادلات تجاری افغانستان و پاکستان
در همین حال، بازرگانانی که در این گردهمایی شرکت کردند خواهان رسیده‌گی به چالش‌های بازرگانان افغانستان از سوی پاکستان شدند.
از سوی دیگر، بزرگان اقوام ننگرهار از مقام‌های پاکستانی خواستند که چالش‌های پیش آمد در تورخم و سپین بولدک را بردارند و این گذرگاه‌ها را به روی رفت و آمد مسافران باز نگهدارند.
پیش از این روز پنجشنبه هفته گذشته در درگیری میان نظامیان پاکستانی و نیروهای امارت اسلامی در سپین بولدک کندهار سه غیر نظامی جان باختند و نزدیک به صد غیرنظامی و نظامی زخم برداشتند و نیز گذرگاه سپین بولدک برای سه شبانه روز به روی رفت و آمد بسته شده بود.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала