سفارت بریتانیا به طالبان: بازرسی خانه ‌به‌ خانه فورا متوقف شود

© تویتر سفارت بریتانیا کابل بریتانیا خواستار پایان فوری جنگ در افغانستان شد
بریتانیا خواستار پایان فوری جنگ در افغانستان شد - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 01.03.2022
سفارت بریتانیا در کابل به طالبان گفت که بازرسی خانه ‌به‌ خانه، ارعاب و خشونت فورا متوقف شود.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از رسانه ها، هوگو شورتر، کاردار سفارت بریتانیا برای افغانستان از عملیات "تصفیوی" طالبان ابراز نگرانی کرده و بازرسی خانه‌به‌خانه، ارعاب، بازداشت و خشونت را غیرقابل قبول خوانده است.
او شب گذشته (دوشنبه، ۹ حوت) در رشته‌تویتی تأکید کرده است که باید این عملیات فورا متوقف شود.
نیروهای طالبان طی روزهای اخیر، عملیات تلاشی‌خانه‌به‌خانه را در بخشی‌هایی از شهر کابل و ولایت‌های پروان و کاپیسا راه‌اندازی کرده‌اند که واکنش‌های گسترده‌‌ای را در پی داشته است. از دید منتقدان این عملیات منجر به وحشت و نقض حریم خصوصی شهروندان می‌شود.
تصاویری منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که نیروهای طالبان در تلاشی خانه‌به‌خانه، حتا صندوق لباس‌های زنانه را تلاشی کرده و قفل دروازه‌ها را نیز شکستانده‌اند.
کاردار سفارت بریتانیا همچنین از دستورالعمل طالبان برای جلوگیری از سفر شهروندان افغانستان به خارج از این کشور و ممانعت زنان از رفتن به بورسیه‌های تحصیلی بدون محرم انتقاد کرده و آن‌را محدودیت‌های غیرقابل قبول دانسته است.
A woman carrying a pink umbrella walks across Westminster Bridge, with the Palace of Westminster in the background as it begins to snow in London, Friday, Jan. 18, 2013 - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 28.01.2022
بریتانیا به افغانستان کمک نقدی میکند
او نوشته است: "من از طالبان می‌خواهم که اظهارات خود را فوراً روشن کنند. جهان همچنان ناظر رفتار طالبان است. چنین اقداماتی هم تعهدات در قبال جامعه جهانی و هم اعتماد مردم افغانستان را تضعیف می‌کند."
حکومت سرپرست طالبان به‌تازگی اعلام کرده‌ است کسانی که اگر "عذری" نداشته باشند اجازه‌ی سفر به خارج از افغانستان را ندارند. طبق این تصمیم، همکاران نظامیان خارجی نمی‌توانند از افغانستان خارج شوند.
ذبیح‌الله مجاهد، ‌سخن‌گو و معین امور نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت سرپرست طالبان به تازگی همچنین گفته است که محرم برای زنانی که قصد سفر از افغانستان را دارند، ضروری است.
او گفته است که مناسک حج، یکی از فرایض اسلام است؛ اما برای زنان بدون محرم فرض نمی‌شود. او تأکید می‌کند که محرم برای زنان ضروری است و حکومت طالبان تلاش می‌کند، برای کسانی که به بورسیه‌ی تحصیلی به خارج از کشور می‌روند، راه‌های "محرم و مشروع" پیدا کند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала