برنامه آمریکا برای حمایت از "آزادی بیان" در افغانستان

© Photo / کسرادوازده هزار نفر در سکتور رسانه‌ها در افغانستان کار می‌کنند
دوازده هزار نفر در سکتور رسانه‌ها در افغانستان کار می‌کنند - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 07.03.2022
وزارت امور خارجه ایالات متحده در نظر دارد بودجه‌ای را برای برنامه حمایت فعالیت هایی "آزادی رسانه ها" و "آزادی بیان" در افغانستان، فراهم کند.
به گزارش اسپوتنیک، وزارت امور خارجه آمریکا با اشاره به داده های فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران می‌گوید: که پس از روی کار آمدن طالبان در افغانستان، 318 رسانه در این کشور فعالیت خود را متوقف کردند که شامل ده ها کانال تلویزیونی محلی، ایستگاه های رادیویی و منابع دیگر است.
در مقابل ، بخش دیپلماسی عمومی سفارت ایالات متحده اعلام کرده که در حال پذیرش درخواست‌ها برای مشارکت در یک پروژه "حمایت از آزادی رسانه‌ها و آزادی بیان در اکثر ولایات افغانستان" است.
براساس این گزارش، پیمانکاران در آینده باید در زمینه‌های مرتبط با امنیت خبرنگاران، عدم دسترسی به اطلاعات و همچنین ویژگی‌های هماهنگی بین سازمان‌ها برای حفاظت از رسانه‌ها و آزادی بیان کار کنند.
بودجه این کمک ها که برای مدت یک سال برنامه ریزی شده است, حداکثر حدود 50 هزار دالر خواهد بود.
"هدف از این پروژه رفع برخی از موانع اصلی است که خبرنگاران را از گزارش بدون خطر، اطلاع رسانی به مردم و امرار معاش باز می دارد. این برنامه به حفظ آزادی بیان و آزادی رسانه ها در افغانستان کمک خواهد کرد."
بر اساس یک گزارش جدید فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران که در پاریس مستقر است، با تسلط دوبارۀ طالبان بر افغانستان ده ها رسانه فعالیت شان را متوقف کرده اند و حداقل 50 خبرنگار هم توسط اداره استخبارات طالبان دستگیر شده و یا برای مدت کوتاه در توقیف باقی مانده اند.
انجمن ژورنالیستان آزاد افغانستان با تأیید مشکلات اقتصادی رسانه‌ها می‌گوید که بر اساس سروی این نهاد در ماه دسمبر سال 2021 از میان 543 رسانه‌ 231 رسانۀ تصویری، صوتی و چاپی به دلیل مشکلات مختلف از جمله مشکلات اقتصادی بسته شده اند.
در حال حاضر مشکلات اقتصادی از بارزترین مشکلات رسانه‌ها و خبرنگاران است: "پس از تحولاتی که در افغانستان به میان آمد یکی از سخت‌ترین مشکلات خبرنگاران مشکلات اقتصادی است و بسیاری از رسانه‌ها هم به دلیل مشکلات اقتصادی فعالیت خود را متوقف کردند."

این در حالیست که ذبیح‌الله مجاهد، معین وزارت اطلاعات و فرهنگ و سخنگوی حکومت طالبان با تأیید ورشکست شدن برخی رسانه‌ها به دلیل مشکلات اقتصادی گفته است که آنان در پی جلب کمک‌های کشورهای هستند که علاقمند حمایت از رسانه‌ها هستند.

آقای مجاهد با بیان این موضوع به خبرگزاری دولتی باختر گفته که حکومت طالبان متعهد به حمایت مالی رسانه‌هایی است که به دلیل مشکلات اقتصادی بسته شده اند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала