میزبانی چین از سومین نشست کشورهای منطقه در باره افغانستان

سفیر چین - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 09.03.2022
قرار است چین سومین نشست وزرای خارجه کشورهای منطقه در باره افغانستان را در اواخر این ماه میزبانی کند.
به گزارش اسپوتنیک، وزارت خارجه حکومت سرپرست طالبان می‌گوید که امیرخان متقی، سرپرست این وزارت روز گذشته در دیدار با وانگ‌یو، سفیر چین در افغانستان، روی روابط دوجانبه، مسایل سیاسی و اقتصادی و برگزاری این نشست گفت‌وگو کردند.
حافظ ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت خارجه در یک رشته تویت گفته است که این نشست در اواخر ماه روان میلادی در چین برگزار خواهد شد و آقای متقی در آن شرکت خواهد کرد.
وی در تویتر‌اش نوشته است: "در این نشست روی روابط عمیق میان دو کشور، موضوعات سیاسی و اقتصادی و همچنان برگزاری نشست وزرای خارجه منطقه در چین در ماه جاری و اشتراک در آن بحث صورت گرفت. آقای متقی گفت که در نشست یاد شده اشتراک خواهد کرد."
 پاکستان و چین: جهان بحران انسانی در افغانستان را فراموش نکند - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 09.03.2022
پاکستان و چین: جهان نباید ازبحران انسانی در افغانستان غافل شود
پیش از این، وزیر خارجه چین نیز از آماده‌گی کشورش برای میزبانی این نشست گفته بود. او روز دوشنبه گفت که چین می‌خواهد به صلح و ثبات پایدار در افغانستان کمک کند.
چین در حالی آماده میزبانی سومین نشست وزرای خارجه کشورهای منطقه است که اولین نشست آن در ماه سپتمبر سال گذشته در پاکستان برگزار شد. در این نشست شش کشور همسایه افغانستان به شمول ایران، چین، پاکستان، ازبیکستان، تاجیکستان و ترکمنستان شرکت کرده بودند.
دومین دور این نشست‌ها در ماه اکتبر سال گذشته در تهران برگزار شد که به شمول این شش کشور، روسیه نیز در آن شرکت کرده بود. در این نشست، شرکت کننده‌گان با صدور یک بیانیه مشترک خواهان تشکیل یک حکومت فراگیر در افغانستان شدند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала