نگرانی غرب از تحریم های ضد روسیه و تهدید آن برای بخش فضایی

© Photo / ESA/NASA - L.ParmitanoЗемля с борта Международной космической станции
Земля с борта Международной космической станции - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 14.03.2022
خروج روسیه از همکاری های فضایی پیامدهایی در سطح جهانی خواهد داشت.
به گزارش اسپوتنیک، شبکه تلویزیونی SRF سوئیس گزارش داد که تحریم های غرب علیه روسیه و اقدامات تلافی جویانه مسکو، پروژه های فضایی پرهزینه بین المللی را تهدید می کند.
این شبکه تلویزیونی خاطر نشان ساخت که اعمال تحریم های ضد روسیه پیامدهای مهمی در سطح اروپا خواهد داشت. بنابراین، یکی از پروژه های تحت تاثیر ممکن است ماموریت مشترک ExoMars باشد که مریخ نورد اروپایی را باید به سیاره به مریخ برساند.
به گفته کارل اوربان، روزنامه‌نگار علمی، که سال‌هاست موضوع فضا را پوشش می‌دهد، دستگاه فرودگر که برای مریخ‌نورد بسیار مهم است، توسط روسیه ساخته شده است و پرتاب این مأموریت نیز از روسیه برنامه‌ریزی شده است. به گفته اوربان، "بسیاری از مردم منتظر هستند" که آژانس فضایی اروپا (ESA) پرتاب را لغو کند.
 روسیه 36 ماهواره انگلیس را به فضا پرتاب کرد - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 26.04.2021
روسیه 36 ماهواره انگلیس را به فضا پرتاب کرد
در عین حال، این روسیه است که در حال حاضر درگیر جهت گیری ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) در فضا است، به همین دلیل است که شرکای غربی تا حدی به آن وابسته هستند.
به گفته روزنامه نگار، در عین حال، روسیه نیز عمیقاً در این ایستگاه ریشه دوانده است، بنابراین، علاقه چندانی به جداسازی بخش های مربوط به خود از ایستگاه فضایی بین المللی ندارد. همانطور که این روزنامه نگار گفت، خروج مسکو از برنامه همکاری فضایی "یک رویداد دراماتیک" خواهد بود.
وی در پایان می‌گوید: "اکنون شتابی در توسعه رویدادها وجود دارد که قبلاً در سال‌های اخیر مشاهده شده است: کشورهای غربی و روسیه پروژه‌های خود را دنبال می‌کنند.
پس از آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین، ایالات متحده تحریم هایی را اعمال کرد، صادرات محصولات با فناوری پیشرفته به روسیه را محدود کرد که این محدودیت ها صنعت فضایی را تحت تأثیر قرار داد.
روسیه نیز متعاقبا از پرتاب ماهواره های شرکت انگلیسی OneWeb از کمیدان فضایی بایکونور خودداری کرد و همچنین عرضه موتورهای موشکی RD-180 و RD-181 به آمریکا را متوقف کرد.
در همین حال دیمیتری روگوزین، رئیس آژانس فضایی روسیه " روسکاسموس- Roskosmos اعلام کرد که در واکنش به تحریم‌های اتحادیه اروپا، همکاری با شرکای اروپایی برای پرتاب از میدان فضایی کورو به حالت تعلیق درآمده و همه پرسنل روسیه از گویان فرانسه خارج شدند. در عین حال، به گفته وی، شرکت دولتی مایل است ماموریت ExoMars-2022 را که پرتاب آن برای سپتامبر برنامه ریزی شده است، حفظ کند.
گفتنی است در 24 فبروری، روسیه عملیات نظامی ویژه ای را برای دفاع از جمهوری های دونباس که در اوایل همان هفته رسماً به رسمیت شناخته بود، آغاز کرد.
مسکو به صراحت اعلام کرده است که هیچ طرح اشغالگری ندارد و هدف این عملیات حفاظت از غیرنظامیان دونباس در برابر نسل کشی و غیر نظامی کردن و نازی زدایی در اوکراین است.
از آن زمان کشورهای غربی فشار تحریم‌ها بر روسیه را افزایش داده‌اند و تعدادی از بانک‌ های روسیه را تحریم کرده و تعدادی از مقامات ارشد روسیه را در لیست سیاه قرار داده‌اند و دارایی‌ های آنها را در خارج از کشور مسدود کرده‌اند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала