تایوان برای جنگ احتمالی با چین آماده می‌شود

© AFP 2022 / Sam YehСпецназ Тайваня во время военных учений в районе города Тайчжун
Спецназ Тайваня во время военных учений в районе города Тайчжун  - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 17.03.2022
تایوان در پس زمینه عملیات ویژه روسیه در اوکراین از حمله احتمالی چین به این کشور ابراز نگرانی نموده است.
به گزارش اسپوتنیک، به نقل از شبکه تلویزیونی CNN مقامات تایوان از احتمال تهاجم چین به این کشور در پس زمینه عملیات ویژه نظامی روسیه در خاک اوکراین ابراز نگرانی نموده اند.
بر اساس گزارش این شبکه، علیرغم اینکه پکن بارها احتمال وقوع چنین سناریویی در مورد تایوان را رد کرده است، ترس مقامات این کشور جزیره ای به دلیل وضعیت اوکراین به طور قابل توجهی افزایش یافته است.
این نگرانی همچنین، با افزایش فشار چین بر تایوان، که در چند ماه گذشته مشاهده شده، بیشتر شده است. به عنوان مثال، چین اخیرا مانورهای نظامی دریایی و هوایی را در تنگه تایوان برگزار کرد. علاوه بر این، مشخص است که سال گذشته رکورد تعداد هواپیماهای نظامی چینی در نزدیکی جزیره مشاهده شد.
در همین راستا، تایوان آمادگی خود را برای حمله احتمالی چین افزایش داده است. به ویژه، این کشور در سال 2022 بودجه رکوردی برای دفاع را اختصاص داد و در پنج سال آینده حدود 8.7 میلیارد دالر دیگر برای این اهداف اختصاص خواهد یافت. مقامات همچنین برنامه آموزشی سخت گیرانه تری را برای نیروهای ذخیره محلی معرفی کردند - آنها اکنون به جای هفت روز باید در تمرینات 14 روزه شرکت کنند.
علاوه بر این، تعدادی از سیاستمداران تایوانی دوباره خواستار افزایش دوره آموزش نظامی اجباری برای مردان 19 ساله تا 36 ساله از چهار ماه به یک سال هستند، شرطی که تا سال 2018 در این کشور اجرا می شد. حزب قدرت جدید که چهارمین حزب بزرگ در این ایالت است، خواستار توسعه برنامه‌های ویژه برای زنان تایوانی شد تا در صورت وقوع جنگ بتوانند در تدارکات خدمت کنند.
چانگ یانتینگ، معاون سابق فرمانده نیروی هوایی تایوان به این شبکه گفت: این یک درس روشن از وضعیت اطراف اوکراین است. ما باید مسئول حفاظت از کشور خود باشیم.
گفتنی است از زمان آغاز بحران اوکراین، رسانه‌های غربی تلاش کرده‌اند که مقایسه‌ای میان تحولات این کشور و تایوان ایجاد کنند. این درحالی است که پکن می‌گوید این دو مورد کاملاً با یکدیگر متفاوت هستند و مسئله تایوان حتی الامکان از مسالمت آمیزترین راه ممکن حل و فصل می‌شود.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала