احتمال موجودیت دوقلوی کائنات که در آن زمان به عقب می‌رود

© Depositphotos / AlexmitГалактика Млечный путь
Галактика Млечный путь - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 19.03.2022
فیزیکدانان نظریه ای ارائه کرده اند که می تواند ماده تاریک و تورم کیهانی را توضیح دهد. این نظریه مبتنی بر وجود یک "ضد کائینات" است که در آن زمان در جهت مخالف جریان دارد.
به گزارش اسپوتنیک، این ایده نشان می دهد که جهان اولیه کوچک، داغ، متراکم و به قدری یکنواخت بوده که زمان متقارن به نظر می رسد، هم به جلو و هم به عقب حرکت می کند. این نظریه به توضیح ماده تاریک کمک می کند: این فقط نوع جدیدی از ذره به نام نوترینو است که فقط در چنین جهانی می تواند وجود داشته باشد. و این نظریه حاکی از آن است که نیازی به تورم نیست، که تصور می‌شود کمی پس از انفجار بزرگ به سرعت اندازه جهان جوان را افزایش داده است.
خاطرنشان می شود که آزمایش های آینده برای جستجوی امواج جاذبه یا تعیین جرم نوترینوها می تواند به یکبارگی و برای همیشه به این سوال پاسخ دهد که آیا " ضد جهان" شفاف وجود دارد یا خیر.
نظریه تورم کیهان برای نخستین بار در سال 1980 از سوی فیزیکدان برجسته دانشگاه MIT آلن گوث مطرح شد. پیامد مستقیم تورم این است که کل جهان از ناحیه کوچکی شروع شده که به هم وابسته‌اند. طبق نظریه تورمی کیهان در اولین یک تریلیون تریلیونیم ثانیه، نیروی ضد گرانش مرموزی باعث گسترش و انبساط جهان شده است، جهان در کسری از ثانیه با ضریب غیر قابل تصوری برابر 1050 نبساط یافته است.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала