برگزاری مراسم برافراشتن جهنده‌ سخی در ولایت بلخ

© https://twitter.comطالبان یک دختر را جوان در بلخ تیرباران کردند
طالبان یک دختر را جوان در بلخ تیرباران کردند - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 21.03.2022
مراسم برافراشتن جهنده‌ سخی با حضور کم‌رنگ شهروندان در شهر مزارشریف برگزار گردید.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از رسانه ها، مسئولین روضه سخی می‌گویند امروز، در نخستین روز سال ۱۴۰۱ به مناسبت نوروز، مردم و مسئولین زیارت سخی شاه مردان در نخستین لحظه‌ی صبح، به رسم هر سال جهنده‌ی سخی را بلند کردند. به گفته‌ی آنان؛ این مراسم اما به دستور طالبان با حضور کم‌رنگ مردم برگزار شد.
سید یوسف موسوی، مسئول روضه‌ی سخی در مصاحبه با آوا گفت: امسال از سوی حکومت موقت طالبان به ما دستور رسیده است تا رسم بلند نمودن جهنده سخی در اول صبح برگزار شده تا از تجمع مردم در این مکان خودداری شود. مردم در سال‌های گذشته از تمام نقاط کابل در اینجا حضور می‌یافتند ولی امسال اندکی متفاوت‌تر، از این مناسبت تجلیل به عمل آمد.
موسوی همچنین گفت:‌ در سال‌های گذشته ما علم را حدود ساعت‌ ۱۰ صبح بلند می‌کردیم ولی امسال از سوی حکومت موقت طالبان برای ما دستور رسید تا این مراسم زودتر از زمان معیینه (حدود ساعت ۷ صبح) برگزار شود تا به دلایل امنیتی و کنترل اوضاع از تجمع مردم خودداری شود.
بایدن و همسرش نوروز را تبریک گفتند   - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 21.03.2022
سفره هفت سین در کاخ سفید؛ بایدن و همسرش نوروز را تبریک گفتند
موسوی اضافه کرد : عقیده‌ی مردم این است که اگر علم بدرستی و خوب بلند شود، آن را به فال نیک می‌گیرند و بر این باورند که سال خوبی را در پیش خواهند داشت. امسال علم مولا خیلی خوب بلند شد و این نشان‌دهنده‌ی این است که ما ان‌شاءالله سال خوبی خواهیم داشت.
گفتنی است که همه ساله با فرارسیدن روز نوروز، باشندگان پایتخت برای تجلیل از آن، روز اول سال نو را با شور و شوق فراوانی تجلیل می‌کردند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала