سازمان ملل: تولید مواد مخدر بزرگ ‌ترین فعالیت غیرقانونی در افغانستان است

© Photo / FB/MOIAFGبازداشت دو قاچاقبر مواد مخدر در بغلان
بازداشت دو قاچاقبر مواد مخدر در بغلان - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 23.03.2022
سازمان ملل متحد می گوید که تولید مواد مخدر هم‌چنان بزرگ‌ترین فعالیت اقتصادی غیرقانونی در افغانستان است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از رسانه ها، سروی تریاک افغانستان ۲۰۲۱ – کشت و تولید این دفتر که روز سه‌شنبه، ۲ حمل نشر شد، ارزش تولید ناخالص مواد مخدر افغانستان در سال گذشته میلادی بین ۱.۸ تا ۲.۷ میلیارد دالر تخمین شده است.
سازمان ملل متحد گفته است که در پایان فصل کشت خشخاش در جولای ۲۰۲۱ ساحه زیر کشت تریاک در افغانستان ۱۷۷ هزار هکتار برآورده شده است.
این رقم کاهش ۲۱ درصدی را نسبت به سال ۲۰۲۰ میلادی نشان می‌دهد که حدود ۴۷ هزار هکتار ساحه تحت کشت کوکنار کاهش یافته است.
دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد تأکید کرده است که کشت خشخاش در دو دهه گذشته به طور پیوسته در حال افزایش بوده است.
تبدیل تریاک افغانی به هروئین در ترکیه - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 15.03.2022
تاجیکستان نگران افزایش قاچاق مواد مخدر از افغانستان است
طبق گزارش این دفتر، بیش‌ترین کشت خشخاش در سال ۲۰۲۱ در جنوب‌غرب کشور (۷۹٪) و پس از آن در غرب (۱۰٪) و شمال کشور (۶٪) صورت گرفته است.
مناطق شرقی و شمال‌شرقی هر کدام ۲ درصد از کل کشت خشخاش را به خود اختصاص داده است. مناطق جنوبی و مرکزی روی هم ۰.۸ درصد از کل کشت خشخاش را تشکیل می‌داده است.
هلمند هم‌چنان پیش‌روترین ولایت در کشت خشخاش باقی مانده است. پس از آن قندهار، فراه، ارزگان، بادغیس، فاریاب، بدخشان، نیمروز و بلخ قرار دارد.
هم‌چنان شمار ولایات عاری از کوکنار در سال ۲۰۲۱ از ۱۲ به ۱۱ ولایت کاهش یافته است. ولایت سمنگان که وضعیت عاری از کوکنار داشت، به تعداد ولایت‌های متاثر از کشت خشخاش پیوست و شمار این ولایت‌ها به ۲۳ افزایش داد.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала