رهبر طالبان: اگر می‌توانستم به تک‌تک مردم افغانستان پول می‌دادم

© REUTERSTaliban new leader Mullah Haibatullah Akhundzada is seen in an undated photograph, posted on a Taliban twitter feed on May 25, 2016, and identified separately by several Taliban officials, who declined be named
Taliban new leader Mullah Haibatullah Akhundzada is seen in an undated photograph, posted on a Taliban twitter feed on May 25, 2016, and identified separately by several Taliban officials, who declined be named - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 26.03.2022
رهبر گروه طالبان، در نشست سه‌روزه سران این گروه که در کندهار برگزار شد، مدعی شده است اگر توانایی داشت "برای تک‌تک مردم افغانستان حقوق ماهانه تعیین می‌کرد".
به گزارش اسپوتنیک، ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر گروه طالبان، در نشست سه‌روزه سران این گروه که در کندهار برگزار شد، مدعی شد اگر توانایی داشت "برای تک‌تک مردم افغانستان حقوق ماهانه تعیین می‌کرد"، اما چون اقتصاد طالبان ضعیف است، مردم باید به این گروه زکات و مالیات بپردازند.
رسانه وابسته به طالبان، با انتشار گزارشی از نشست سه‌ روزه سران گروه طالبان در کندهار نوشت که این نشست به رهبری ملا هبت‌الله و با حضور ملا محمدحسن آخوند، نخست‌وزیر، ملا عبدالغنی برادر و مولوی سلام حنفی، معاونان نخست‌وزیر، و شماری دیگر از اعضای کابینه طالبان برگزار شده است.
این نخستین نشست اعضای ارشد طالبان در کندهار با حضور رهبر این گروه است. هرچند گفته می‌شود ملا هبت‌الله چند سال قبل در نتیجه یک انفجار در شهر کویته پاکستان کشته شد، سخنگویان و رسانه‌های طالبان همواره به نام او، فرمان‌ها و نامه‌هایی خطاب به مردم و اعضای این گروه صادر می‌کنند.
از نشست کندهار که گفته می‌شود برای حل اختلاف‌های درونی و همچنین جست‌وجوی راه‌حل‌هایی برای کسب مشروعیت بین‌المللی برگزار شده، هیچ عکس، ویدیو یا صوتی از شرکت‌کنندگان و ملا هبت‌الله منتشر نشده است.
در اطلاعیه‌ای که سخنگوی طالبان در مورد نشست کندهار منتشر کرد، آمده است: "در این جلسه، هبت‌الله آخوندزاده به وزیران و مسئولان در مورد کارهای ادارات و شعبه‌های مختلف، استحکام و تقویت بیشتر امارت اسلامی و برقراری نظم و حل مشکلات، توصیه‌ها و هدایت لازم را صادر کرد."
رهبر طالبان در این جلسه دستور داد که همه اعضای طالبان به نهادهای امنیتی تحت‌کنترل این گروه جذب شوند و از تسلیحاتی که از نیروهای خارجی و نیروهای دولت پیشین افغانستان به جا مانده و اکنون در اختیار این گروه است، محافظت شود.
ملا هبت‌الله در سخنان خود به تمامی مسئولان اداره‌های تحت‌کنترل طالبان توصیه کرد، از اسراف خودداری کنند. در خبرنامه سخنگوی طالبان، به نقل او آمده است: "مشکلات و مسائل ملت بیچاره‌ خود را درک می‌کنم اما هنوز امارت اسلامی از لحاظ اقتصاد ضعیف است. مردم باید با [پرداخت زکات و مالیات] با نظام خود همکاری کنند."
در اطلاعیه سخنگوی طالبان و گزارش‌های منتشرشده در رسانه‌های طالبان، به اختلاف‌های داخلی و تغییرات در کابینه طالبان که گفته می‌شود اساسی‌ترین نکات موردبحث در نشست سران این گروه در قندهار بوده، هیچ اشاره‌ای نشده است.
صبح روز پنجشنبه، چهارم حمل، هم‌زمان با پخش گزارش‌هایی از نشست سه‌روزه میان سران طالبان در کندهار، چند رسانه از جمله اسکای‌نیوز عربی گزارش دادند که ملا عبدالغنی برادر، به جای ملا حسن آخوند، نخست‌وزیر طالبان شده است؛ اما ساعتی بعد، ذبیح‌الله مجاهد در توییتی، هرگونه تغییر در کابینه طالبان را رد کرد.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала