چین: وضعیت اوکراین به "تدفین" سلطه آمریکا منجر خواهد شد

Флаг США - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 02.04.2022
Telegram
یک نشریه‌ی چینی در گزارشی می‌نویسد: عملیات نظامی در اوکراین سرانجام به تشییع جنازه "سلطه آمریکا در جهان" و پایان هژمونی دالر منجر خواهد شد.
به گزارش اسپوتنیک، روزنامه چینی گلوبال تایمز می نویسد عملیات نظامی روسیه در اوکراین می تواند کاتالیزوری برای "تدفین" هژمونی آمریکا و پایان سلطه دالر در جهان باشد.
نویسنده مقاله معتقد است که واشنگتن قصد داشت از این درگیری برای تضعیف مسکو و کسب منافع اقتصادی و سیاسی و همچنین ایجاد موانع برای اروپا برای دستیابی به خودمختاری استراتژیک استفاده کند. با این حال، سیاست تحریم روسیه توسط بسیاری از کشورهای عضو سازمان ملل متحد حمایت نشد.
در ادامه این مقاله آمده است: بی‌طرفی اکثر کشورها و مناطق بی‌تردید ضربه‌ای به ایالات متحده و کشورهای غربی وارد می‌کند که عادت کرده‌اند تصمیم بگیرند که سایر کشورها چه موضع ژئوپلیتیکی اتخاذ کنند. دورانی که آمریکا می‌توانست نحوه اداره امور جهانی را دیکته کند رو به پایان است میکانیسم های مختلف نهادی تحت تسلط ایالات متحده، از جمله هژمونی دالر، ناگزیر رو به ورشکستگی است.
کشورهای زیاد در پی جایگزین دالر استند - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 29.03.2022
آمریکا خود باعث تخریب هژمونی دالر شد
شنگ یی، استاد دانشگاه فودان شانگهای، در مصاحبه با این روزنامه گفت که ایالات متحده اکنون اروپا را با کمک ناتو کنترل می کند، اما این اتحاد با مشکلاتی مواجه است.
شنگ یی در ادامه خاطر نشان می‌کند که بلوک ناتو که هم اکنون دچار " مرگ مغزی" شده است در آینده همچنان با نقایص عمیق ساختاری مواجه خواهد شد، یعنی ناتو که نمی تواند بجنگد. پس هدف از وجود آن چیست؟
این کارشناس در پایان پیشنهاد می‌کند که کشور های جهان در آینده باید بیشتر با چین و روسیه روابط شان را محکم کنند.
گفتنی است در 24 فبروری، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در یک سخنرانی تلویزیونی، آغاز عملیات نظامی ویژه برای دفاع از جمهوری های دونباس را که در اوایل همان هفته رسماً به رسمیت شناخته شده بود، اعلام کرد. رئیس جمهور روسیه از نیروهای اوکراینی خواست سلاح‌های خود را زمین بگذارند و به خانه‌های خود بروند.
از آن زمان کشورهای غربی فشار تحریم‌ها بر روسیه را افزایش داده‌اند و تعدادی از بانک‌ های روسیه را تحریم کرده و تعدادی از مقامات ارشد روسیه را در لیست سیاه قرار داده‌اند و دارایی‌ های آنها را در خارج از کشور مسدود کرده‌اند.
مسکو به صراحت اعلام کرده است که هیچ طرح اشغالگری ندارد و هدف این عملیات حفاظت از غیرنظامیان دونباس در برابر نسل کشی و غیر نظامی کردن و نازی زدایی در اوکراین است.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала