رییس پیشین مجلس سنای افغانستان: طالبان باید راه گفت‌وگو را با مخالفان‌اش در پیش گیرد

© Photo / meshrano jirgaفضل الهادی مسلمیار، رئیس مشرانو جرگه
فضل الهادی مسلمیار، رئیس مشرانو جرگه - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 03.04.2022
Telegram
آقای مسلمیار می افزاید که او از بهر درمان مشکلات صحی به امارت متحده عربی سفر کرده بود و هیچ ممنوعیتی در سفرهایش از سوی طالبان وجود ندارد.
به گزارش اسپوتنیک، فضل هادی مسلمیار، رییس مجلس سنای حکومت پیشین می‌گوید که برای پایان جنگ در کشور امارت اسلامی باید با مخالفان‌اش راه گفت‌وگو را در پیش بگیرد. به گفته او مردم از ادامه جنگ در کشور خسته شده اند.
آقای مسلمیار گفت: "با مخالفین مسلح خود ولو که کم است که بنام مقاومت ملی یاد می‌شود، همراه آن‌ها تفاهم بکند و بنشینند، مذاکره کنند. از جنگ چیزی جور نشد."
آقای مسلمیار که پس از بیست روز تازه از مارات متحده عربی دوباره به کشور برگشته است، تاکید دارد که در جریان سفراش به امارات با چهره‌های سیاسی و مقام‌های حکومت پیشین نیز دیدار کرده است.
آقای مسلمیار می افزاید که او از بهر درمان مشکلات صحی به امارت متحده عربی سفر کرده بود و هیچ ممنوعیتی در سفرهایش از سوی طالبان وجود ندارد.
ملا هبت‌الله  - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 03.04.2022
رهبر طالبان کشت کوکنار در تمام افغانستان را منع قرار داد
او افزود: "کسی که در نظام نفر سوم یا نفر یک قوه باشد، طبیعی است که بعضی از مشکلات شاید داشته باشد. خوب برای ما هیچ رسمی از آدرس مسوولین امروز یا طالبان کسی نگفته بودند که شما بیرون نمی‌توانید بروید و ما هم کدام دعوت رسمی نداشتیم."
او ایجاد کمیسیون ارتباطات با چهره‌های سیاسی و ترغیب آنان را برای بازگشت به کشور می‌ستاید و می‌افزاید که برخی از چهره‌های حکومت پیشین تمایل برگشت به کشور را دارند.
آقای مسلمیار افزود: "همراه با دوستان تفاهم بکنند، کمیته تعین شده است که بیایند در وطن خود، باز هم می‌گویم که خود را مطمئن بسازند. من مطمئن هستم ولی یک کسی دیگر شاید مطمئن نباشد، اطمینان فردی حق هر فرد است."
پس از روی کار آمدن دوباره طالبان در افغانستان، آقای مسلمیار نخستین مقام ارشد حکومت پیشین است که به بیرون از کشور اجازه سفر را پیدا کرده است.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала