علت اصلی ذوب شدن یخچال های قطب جنوب شناسایی شد

© Fotolia / FotodeandreКорабль на фоне айсберга в водах Антарктиды
Корабль на фоне айсберга в водах Антарктиды - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 18.04.2022
Telegram
دانشمندان با بررسی نحوه ذوب یخ‌های قطی برای اولین بار به این نتیجه رسیده‌اند که تابش خورشید علت اصلی ذوب شدن ورقه های یخی قطب جنوب است.
به گزارش اسپوتنیک، دانشمندان بریتانیایی در تازه ترین بررسی های خود، از شبیه سازی های کامپیوتری جهت کشف مهم ترین علل ذوب شدن کوه یخی لارسن سی در قطب جنوب استفاده کرده اند.
نتایج این مطالعه در مجله علمی Journal of Geophysical Research: Atmospheresمنتشر شده است.
مدل سازی بر اساس مشاهدات مستقیم از منطقه شبه جزیره قطب جنوب انجام شد، که الگوهای ذوب سطح یخچال را نشان می‌دهد.
این مطالعه نشان می دهد که در حال حاضر تابش خورشید، از عوامل اصلی ذوب سطحی ورقه های یخی قطب جنوب است. محققان همچنین بادهای خشک و گرم موسوم به (foehns) و پوشش ابری، را دومین و سومین عامل مهم ذوب یخچال های قطبی دانسته اند که بر تعادل انرژی سطح یخچال ها تأثیر می گذارند. اگر دمای سطح به اندازه کافی گرم باشد، ابرها می توانند باعث آغاز دوره های ذوب و هم طولانی شدن این روند شوند.
در نهایت، عوامل اقلیمی در مقیاس بزرگ مانند نوسانات قطب جنوب (SAM)، ال نینو و مرکز فشار کم دریای آموندسن (ASL) نیز ذوب سطحی یخچال لارسن Cرا کنترل می‌کنند و بر شرایط آب‌وهوایی محلی و تعادل انرژی سطحی تأثیر می‌گذارند. این عوامل ذوب بر هم اثر می گذارند و همپوشانی دارند، به عنوان مثال، نوسانات قطب جنوب بر فرکانس باد های موسمی تأثیر می گذارد، که به نوبه خود به شکاف در پوشش ابر و شرایط آفتابی مرتبط است.
محققان معتقدند گرم شدن قطب جنوب به دلیل رویداد ورود جبهه‌های هوای گرم "ال نینو" و البته تغییرات آب وهوایی است.
دانشمندان می گویند با افزایش تغییرات آب و هوایی و نوسانات دمای آب در مناطق گرمسیری اقیانوس آرام منجر به ذوب سریع یخ‌های قطب جنوب می‌شود. ذوب شدن یخچال ها می تواند سرازیر شدن ورقه یخی قطب جنوب به داخل اقیانوس و افزایش قابل توجه سطح آب دریاها شود.
افزایش قابل توجه سطح دریاها می‌تواند مناطق وسیعی از زمین‌های ساحلی پرجمعیت را در صورتی که چاره‌ای برای محافظت از آنها اندیشیده نشود، غیرقابل سکونت کند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала