هشدار ملا یعقوب: تهاجم از سوی همسایگان را تحمل نمی‌کنیم

© Photo / IeaOfficeملا یعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع طالبان
ملا یعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع طالبان - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 25.04.2022
Telegram
سرپرست وزارت دفاع طالبان هشدار داده است که دولت کنونی افغانستان تهاجم از سوی همسایگانش را تحمل نخواهد کرد.
به گزارش اسپوتنیک، به نقل از خبرگزاری رویترز، ملا محمد یعقوب، سرپرست وزارت دفاع طالبان افغانستان گفته که دولت کابل تهاجم از سوی همسایگانش را تحمل نمی‌کند.
این اظهارنظر از سوی سرپرست وزارت دفاع طالبان افغانستان پس از اعتراض کابل به حملات هوایی از سوی پاکستان در خاک افغانستان مطرح شده است.
دولت کابل، پاکستان را مقصر انجام حملات هوایی می‌داند که مقام‌های طالبان افغانستان می‌گویند باعث کشته شدن ده‌ها تن در ولایات کنر و خوست شده است.
پاکستان که دخالت در این حملات هوایی در داخل مرزهای افغانستان را تایید نکرده گفته که دو کشور دوست و برادر هستند.
ملا محمد یعقوب، سرپرست وزارت دفاع طالبان افغانستان در مراسم سالگرد کشته شدن ملا محمد عمر، موسس طالبان گفت: ما با مشکلات و چالش‌هایی هم در جهان و هم با همسایگان خود مواجهیم که مثال واضح آن حملات به خاک ما در ولایت کنر است.
سخنگوی وزارت خارجه پاکستان نیز در واکنش به اظهارات سرپرست وزارت دفاع طالبان افغانستان گفت، اسلام آباد به داشتن همکاری طولانی مدت با افغانستان برای تضمین امنیت در این کشور امیدوار است.
این سخنگو همچنین ادامه داد: پاکستان و افغانستان دو کشور برادر هستند. دولت‌ها و مردم دو کشور تروریسم را تهدیدی جدی می‌دانند و هر دو مدت‌هاست که از بابت این مساله رنج دیده‌اند.
این سخنگوی وزارت خارجه پاکستان افزود: مهم است که دو کشور به یک روش معنادار از طریق کانال‌های مرتبط به همکاری در راستای مقابله با ترویسم مرزی بپردازند و اقدامات لازم را برای ریشه‌کنی گروه‌های تروریستی در خاک دو کشور انجام دهند.
وزارت خارجه دولت طالبان افغانستان نیز اخیرا سفیر پاکستان را در اعتراض به حملات هوایی انجام شده در دو ولایت خست و کنر احضار کرده بود. مقام‌های محلی گفتند که این حملات از سوی هلیکوپترهای ارتش پاکستان باعث کشته شدن ۳۶ تن شده است.
رئیس آژانس کودکان سازمان ملل (یونیسف) در افغانستان نیز گزارش داد، 20 کودک در این حملات هوایی که 16 آپریل رخ داد، کشته شدند.
از زمان روی کار آمدن مجدد طالبان در افغانستان در 15 اوت 2021، در مرز با پاکستان درگیری‌هایی رخ داده است. ارتش پاکستان که به شدت از ادامه حملات شبه نظامیان خسته شده، در ماه‌های اخیر عملیات خود را در امتداد مرز افغانستان افزایش داده است.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала