ایران به ۲۰ سرمایه گذار افغانستانی شهروندی داد

© K. Bezhanپرچم افغانستان و ایران
پرچم  افغانستان و ایران - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 10.05.2022
Telegram
وزارت امور خارجه ایران از دادن شهروندی به۲۰ نفر از سرمایه‌گذاران افغانستانی که واجد شرایط بدست آوردن شهروندی ایران بوده و مراحل قانونی آن را طی کرده بودند، خبر داد.
به گزارش اسپوتنیک، وزارت امور خارجه ایران با نشر خبرنامه ای درباره دادن شهروند به بیست شهروند افغانستانی نوشت: در مراسمی دادن شهروندی ایران با حضور مسئولان ذیربط امور تابعیت، پناهندگان و مهاجران به ۲۰ نفر از سرمایه‌گذاران افغانستانی که واجد شرایط تحصیل تابعیت ایران بودند و مراحل قانونی آن را طی کرده بودند، اعطا شد.
احمد وحیدی وزیر کشور - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 04.05.2022
وزیر داخله ایران: شهروندان افغانستانی که در سرشماری شرکت نکنند، حضورشان در ایران غیرقانونی است
علیرضا بیکدلی معاون کنسولی وزارت خارجه ایران گفت، ایرانیان و امور مجلس وزارت امور خارجه در این مراسم وجود مشترکات دینی، فرهنگی و تاریخی ایران و همسایگان را زمینه ساز تقویت پیوندهای مردمی در فلات ایران خواند که در نتیجه آن فرصت‌هایی برای همگرایی بیشتر فراهم شده است.
معاون وزیر امور خارجه تسهیل در روند اعطای تابعیت بر اساس فعالیت‌های اقتصادی موفق در ایران را یکی از آثار این همگرایی برشمرد و افزود: شناسایی و ساماندهی اتباع خارجی توسط وزارت کشور در حال انجام است و در قالب این طرح تلاش برای شناسایی نخبگان و استفاده از ظرفیت‌ها و استعدادها آنها نیز بهبود خواهد یافت.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای خارجی، ملزم به روان سازی ارائه خدمات به این اتباع به ویژه در حوزه همسایگی هستند و براساس گفتمان سیاست همسایگی دولت جمهوری اسلامی ایران، تلاش برای تعامل همه جانبه با همسایگان در دستورکار وزارت امور خارجه است و در این چارچوب ‌از افزایش بهره‌وری و فعالیت سرمایه‌گذاران و کارآفرینان موفق خارجی در ایران حمایت جدی به عمل می‌آید.
به گفته بیکدلی صدور روادید تجاری و روادید سرمایه گذاری، ارائه تسهیلات مجوز اقامت، اعطای تابعیت و حمایت همه جانبه از سرمایه گذاری و کارآفرینی در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد و پیش بینی می‌شود حضور و فعالیت نخبگان افغانستان مورد حمایت بیشتر دولت قرار خواهد گرفت.
در ادامه مراسم رئیس اداره تابعیت وزارت امور خارجه ایران ضمن بیان روند اعطای شهروندی به شهروندان خارجی، آمار صدور اسناد تابعیت را در مقایسه با گذشته رو به رشد خواند و افزود: پس از وصول مستقیم درخواست‌های متقاضیان اخذ تابعیت، آنها بررسی و راستی آزمایی می‌شوند، سپس وضعیت اقامتی، علمی اجتماعی، شغلی، سرمایه گذاری، کارآفرینی متقاضیان از سازمان‌ها و دستگاه‌های ذیربط استعلام و نهایتاً پرونده‌ تکمیل شده برای تصمیم‌گیری به کمیسیون ماده ۳ نظامنامه تابعیت هیأت وزیران ارسال می‌شود.
در ادامه این مراسم سرمایه گذارانی که تابعیت جمهوری اسلامی ایران را اخذ کردند، فعالیت‌های اقتصادی و کارآفرینی مبنی بر مدیریت بهینه فرصت‌ها، سرمایه‌گذاری در بخش مولد، صادرات کالا و ارزآوری خود را شرح دادند.
یادآوری می کنیم، که این برای نخستین بار است که ایران برای جذب سرمایه سرمایه گذاران افغانستانی به آنها شناسنامه می دهد.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала