جبهه مقاومت: جامعه جهانی یک هیأت حقیقت‌یاب به پنجشیر و اندراب بفرستد

© Sputnik / StringerБойцы фронта национального сопротивления в Панджшере
Бойцы фронта национального сопротивления в Панджшере - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 11.06.2022
Telegram
جبهه مقاومت ملی افغانستان از جامعه جهانی خواست که یک هیأت حقیقت‌یاب را برای بررسی "جنایات جنگی و ضد بشری طالبان" به پنجشیر و اندراب بفرستد.
به گزارش اسپوتنیک، "جبهه مقاومت" ضد طالبان این گروه را متهم به ارتکاب "جنایات جنگی" در پنجشیر، اندراب و بغلان کرده و از جامعه‌ی جهانی، نهادهای حقوق‌بشری و گزارشگر ویژه‌ی سازمان ملل خواسته است که یک هیأت حقیقت‌یاب را برای بررسی به مناطق آسیب‌دیده بفرستند.
این جبهه از گزارش دیده‌بان حقوق بشر در مورد بازداشت و شکنجه دسته‌جمعی مردم پنجشیر استقبال کرده، اما گفته ابعاد "فاجعه بسیار بزرگتر" است.
سازمان دیده بان حقوق بشرر گزارشی گفته است که نیروهای طالبان در ولایت پنجشیر در شمال کابل، ساکنان این ولایت را به داشتن ارتباط با "جبهه مقاومت" متهم و سپس به‌طور غیرقانونی بازداشت و شکنجه کرده‌اند.
UN Special Rapporteur Richard Bennett - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 11.06.2022
بنت: طالبان باید در مورد "شکنجه های دسته جمعی" مردم پنجشیر پاسخگو باشند
طبق این گزارش، هنوز هم حدود 100 نفر به اتهام داشتن ارتباط با "جبهه مقاومت"، در زندان و بازداشت‌گاه‌های غیررسمی طالبان نگهداری می‌شوند که به خانواده‌ها و یا وکیل‌شان دسترسی ندارند.
این جبهه از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته است تا بازداشت، شکنجه و کشتار غیرنظامیان، کوچ دادن اجباری در خوست و اندراب بغلان و سربریدن اسیران جنگی و افراد غیرنظامی در پنجشیر و اندراب را به گونه‌ی بسیار جدی بررسی کنند.
در بیانیه‌ی "جبهه مقاومت" آمده است: "ما از جامعه‌ی جهانی، نهادهای حقوق بشری و گزارشگر ویژه‌ی حقوق بشر می‌طلبیم تا یک هیأت حقیقت‌یاب را برای بررسی جنایات جنگی و ضد بشری که گروه طالبان مرتکب شده‌اند، به مناطق آسیب‌دیده بفرستند، تا با مشخص شدن هویت مجرمین، اقدامات لازم روی‌دست گرفته شود."
در همین حال، ریچارد بنت، گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل برای افغانستان در تویتی نوشته است که گزارش دیدبان حقوق بشر مبنی بر تخطی طالبان در پنجشیر با تحقیقات جاری او مطابقت دارد.
او بر تحقیقات کامل و شفاف تأکید کرده و گفته است کسانی که مسئول هستند باید پاسخگو باشند.
ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان اما گزارش دیدبان حقوق بشر را "بی‌اساس" خوانده است. مجاهد در اعلامیه‌ای گفته است که هیچ موردی نیست که ثابت کند اعضای استخبارات طالبان دور از چشم نهادهای عدلی و قضایی، کسی را کشته و یا اعدام کرده باشند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала