عبدالله عبدالله به کابل بازگشت

© https://twitter.comبازگشت عبدالله عبدالله به کابل
بازگشت عبدالله عبدالله به کابل  - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 11.06.2022
Telegram
عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه پیشین پس از سفر 43 روزه اعلام ناشده دوباره به کابل بازگشته است.
به گزارش اسپوتنیک، داکتر عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی دولت پیشین افغانستان صبح امروز شنبه (21 جوزا) از هندوستان دوباره به کابل برگشت.

آقای عبدالله در میدان هوایی کابل از سوی برخی سیاسیون از جمله فضل‌هادی مسلم‌یار رییس مجلس سنای دولت پیشین مورد استقبال قرار گرفت.

او در سخنان کوتاهی گفت که برای دیدن فامیل خود به هندوستان رفته بود و اکنون دوباره به وطن خود برگشته است.

داکتر عبدالله ابراز امیدواری کرد که همه مردم افغانستان در فضای عدالت و صلح در کشور خود زندگی کنند و از مسوولین کنونی خواست برای ایجاد فضای زندگی صلح آمیز و عادلانه در افغانستان تلاش کنند.

رییس شورای عالی مصالحه ملی از معدود سیاست مدارانی بود که پس از سقوط دولت قبلی، کابل را ترک نکرد.

او پس از 7 ماه، حدود یک و نیم ماه پیش برای دیدار با خانواده خود به دهلی نو رفت.

داکتر عبدالله در مدت اقامت در هند نیز با تام وست نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان دیدار و گفتگو کرد؛ اما جزئیات بیشتر این دیدار منتشر نشد.

پیش از این گفته می‌شد که گویا داکتر عبدالله به اجازه طالبان و به شرط این که دوباره به کشور برگردد، به دیدار خانواده خود رفته بود.

این در حالی است که اخیراً تلاش های به منظور تطبیق توافقنامه دوحه که دو سال پیش میان امریکا و طالبان، امضا شد جریان دارد.

بر بنیاد این توافق که عامل اصلی تسلط دوباره طالبان افغانستان خوانده می‌شود، قرار است حکومت فراگیر متشکل از تمامی گروه‌های سیاسی و قومی، در افغانستان تشکیل شود.

اما؛ طالبان می‌گویند که حکومت سرپرست آنان همه شمول است و بهانه جویی‌ها از سوی جامعه جهانی باید برای به رسمیت شناخته شدن حکومت این گروه پایان داده شود.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала