بلخی: برای درخواست کمک به زلزله زدگان با روسیه در تماس هستیم

© https://twitter.com/قهار بلخی
قهار بلخی - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 22.06.2022
Telegram
وزارت امور خارجه حکومت سرپرست طالبان اعلام کرد که کابل پس از زلزله مرگبار که اخیرا بخش های از افغانستان را لرزاند، برای درخواست کمک از روسیه با مقام های این کشور در تماس است.
به گزارش اسپوتنیک، عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان می‌گوید که کابل از طریق کانال های رسمی در مورد کمک های احتمالی پس از زلزله با فدراسیون روسیه در تماس است.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ما از طریق مجاری رسمی دیپلماتیک با روسیه در تماس هستیم و از همه کشورها و ساختارها بابت پیشنهاد کمک آنها سپاسگزاریم.
ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان، مدیر بخش آسیایی وزارت امور خارجه روسیه اظهار داشت که مسکو آماده است تا درخواست افغانستان برای کمک به رفع عواقب زلزله را بررسی کند.
این در حالی است که پیش ازاین دمیتری پسکوف، دبیر مطبوعاتی رئیس جمهور روسیه اعلام کرد که کرملین پس از وقوع زمین لرزه مهیب که بخش های از افغانستان را تکان داد، وضعیت انسانی در آن کشور را زیر نظر دارد و در صورت لزوم از هرگونه کمک دریغ نخواهد کرد.
زلزله‌ای شدید حوالی ساعت 1:30 بامداد، اول سرطان بخش‌هایی از افغانستان و پاکستان را تکان داد.
گفته می‌شود که ولایت خوست در جنوب شرقی افغانستان، مرکز این زلزله بوده است. قدرت این زلزله را مرکز زمین شناسی آمریکا 6.1 درجه گزارش داده است.
مولوی شرف‌الدین مسلم، معین وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث حکومت سرپرست طالبان شمار تلفات زلزله‌ی شب گذشته در ولایت‌های پکتیکا و خوست را 920 کشته و 610 زخمی اعلام کرده است.
به گفته‌ی او، کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان جریان دارد و برای خانواده‌های قربانیان و زخمیان پول نقد توزیع می‌شود.
مسئولان محلی از اداره مرکزی طالبان و نهادهای کمک‌رسان خواستار کمک فوری شده اند. آنان گفته اند که احتمال افزایش تلفات ناشی از زلزله نیز وجود دارد.
تصاویر و ویدهایی نشرشده از پکتیکا و خوست نشان می‌دهد که شمار زیادی از خانه‌ها نیز ویران شده اند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала