صد‌ها جنگجوی گروه طالبان از مرکز سرپل راهی بلخاب شدند

© https://twitter.comبلخاب
بلخاب - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 22.06.2022
Telegram
گروه طالبان برای یورش بر فرمانده پیشین اش در بلخاب صدها نیروی اضافی فرستاد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از آماج، صدها جنگ‌جوی طالبان برای یورش بر نیروهای مولوی مهدی، فرمانده‌ ای هزاره‌تبار شان از مرکز سرپل روانه‌ای ولسوالی بلخاب شدند.
منابع می‌‌گویند، در اطراف بلخاب نیز نیروهای طالبان برای خلع سلاح مولوی مهدی جا به جا شده‌اند.

این منابع از شمال افغانستان می‌گویند، که گروه طالبان از مرکز سرپل، جوزجان، فاریاب، بلخ و بامیان جنگ‌جویان تا دندان مسلح شان را برای جنگیدن به بلخاب فرستادند.
پاسخ رد مهدی مجاهد به پیشنهاد هیات طالبان/ به جای من به دانش آموختگان هزاره و شیعه سهم بدهید - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 19.06.2022
آغاز یورش گروه طالبان بر ولسوالی بلخاب برای سرکوب مهدی مجاهد
یک منبع نزدیک به مولوی مهدی می‌گوید: "مرگ شان فرارسیده است".
مهدی مجاهد پس از اینکه در بامیان با یک بخش از جنگجویان گروه طالبان درگیر شد، گروه طالبان او را از مقام ریاست استخبارات بامیان برکنار کرد و مهدی به کابل و پس از آن به بلخاب رفت و گفت که در امارت اسلامی عدالت برقرار نیست و باید گروه طالبان دانش آموختگان هزاره را در وزارت ها و چوکی های بلند بگمارند.
در همین حال کارشناسان درباره امارت گروه طالبان و تنش های مهدی مجاهد می گویند: اکنون اگرچه در افغانستان همه ظواهر اسلامی برقرار و محفوظ است و نمازهای جماعت و نماز جمعه از دیگر زمان ها بیشتر برقرار است و صدای اذان بلند و حتی گسترده تر از دوره های پیشین است، منتها ترس ووحشت حاکم بر جامعه استوار، فقر در حال گسترش، درونمایه اسلام یعنی عدالت و رعایت حقوق مردم و آنچه اسلام برای آنها ظهور کرد، وجود ندارد. مردم عادی ممکن نمی فهمند که از اسلام تنها پوسته ای مانده و هسته و درونمایه از بین رفته است. پس بر پیشوایان جامعه لازم است تا مردم را متوجه کند، که روح اسلام وجود ندارد و اگر این طور ادامه پیدا کند اثری از اسلام و عدالت نخواهد ماند، از اینرو خیزش ضروری است و باید وارد میدان شد و باید حماسه آفرید و سپاه جهل و حتی اندیشه جاهلانه آن را باید ریشه کن کرد و منتظر تراژدی نباشیم و با درست کردن رویدادهای تخیلی تراژدی، خود را از خیزش برای حماسه برائت ندهیم و این حماسه ما برای آزادی پاک است و پاک خواهد بود، چه این خیزش از طریق رسانه ها، درگیری مستقیم و دیگر راه ها باشد. اگرچه با خیزش خونهایی ریختانده خواهد شد، خانه ها و روستاها و شهرها ویران خواهد شد و خود ما یا فرزندان و خویشاوندان و دوستان ما اسیر، زخمی و یا کشته خواهیم شد. آزادی و عدالت بهای سنگین دارد و باید با جان دادن، زخمی شدن و اسیرشدن پرداخت، چون در این دنیا همه باید بهای هرچیز را بپردازد.
یادآوری می کنیم، که پس از به میان آمدن تنش میان مهدی مجاهد و گروه طالبان، طالبان چند بار به بلخاب هیات فرستادن تا مهدی مجاهد را به گونه ای از بلخاب بیرون و دستگیر کنند، اما تاکنون مهدی مجاهد فریب رهبران پشتون تبار گروه طالبان را نخورده و گفته است که او در بلخاب باقی می ماند. به همین منظور اکنون گروه طالبان میخواهند بر بلخاب یورش ببرد. بلخاب یکی از ولسوالی های سرپل است که در دوره مقاومت نخست نیز زیر اداره گروه طالبان نبود و طالبان نتوانستند این ولسوالی را تصرف کنند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала