ضربه متحدان به امریکا در اقیانوس آرام

© Sputnik / Vitaliy Ankov /  مراجعه به بانک تصاویر Вид на Спортивную гавань во Владивостоке
Вид на Спортивную гавань во Владивостоке - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 29.09.2022
Telegram
ایالات متحده در تلاش برای به دست آوردن جای پایی در جزایر اقیانوس آرام به شدت ضربه خورد.
به گزارش اسپوتنیک، گاردین می نویسد، کشورهای جزیره ای اقیانوس آرام در پاسخ به پیشنهاد همکاری امریکا، ادعاهایی را به ایالات متحده ارائه کرده اند.
به گفته نویسنده مقاله، در نشست واشنگتن، امریکا تصمیم گرفت با وجود نفوذ فزاینده چین به کشورهای منطقه نزدیک شود، اما پیشنهادهای امریکا واکنش محتاطانه شریک های احتمالی را به همراه داشت. به عنوان نمونه، جزایر سلیمان از امضای توافقنامه ای که از سوی ایالات متحده پیشنهاد می شد، خودداری کردند. دولت اقیانوس آرام این را در یادداشت دیپلماتیکی که در اختیار این نشریه قرار گرفته، بیان کرده است.
نمایندگان جزایر سلیمان گفتند، که "در موقعیتی نیستند که بیانیه ای را در این هفته تصویب کنند" و برای ارزیابی پیشنهاد واشنگتن به زمان نیاز دارند.
Американский эсминец «Бенфолд» в Тихом океане - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 25.06.2022
تشکیل یک اتحاد جدید در اقیانوس آرام از سوی آمریکا و 4 کشور دیگر
ایالات متحده امیدوار بود، در نشست روان بیانیه ای را تصویب کند، اما هیئت کشور جزیره این نشست را برای بحث درباره توافق به تعویق انداخت.
به گزارش گاردین، پیش نویس سند شامل 11 نکته است، که این شرکت کنندگان را ملزم به مبارزه با "بحران آب و هوایی" در مواجهه با وضعیت ژئوپلیتیکی پیچیده تر می کند. توافق پیشنهادی امریکا با معاهده مفصلی که پیش از این از سوی چین به کشورهای اقیانوس آرام پیشنهاد شده بود، متفاوت است. پکن در این سند مقادیر، برنامه‌ها و حتی تعداد گروه‌های چینی اعزامی به این جزایر را به عنوان بخشی از تبادل فرهنگی تعیین کرده است. افزون بر این، چینی ها همچنین قصد داشتند همکاری ها را در زمینه امنیت منطقه ای گسترش دهند، همچنین آزمایشگاه هایی را ایجاد کنند، افسران پولیس را آموزش دهند و همکاری ها در فضای سایبری را تقویت کنند.
سند امریکایی ماهیت کلی دارد: علیرغم اینکه به موضوعاتی از اقتصاد و امنیت گرفته تا محیط زیست می پردازد، اما جزئیات خاصی را بیان نمی کند. در عین حال، ایالات متحده پیش از این با ایالات فدرال میکرونزی، جزایر مارشال و پالائو توافقنامه ای در مورد ارتباط آزاد امضا کرده است. بر اساس آن، کاخ سفید در ازای تعهدات دفاعی به این ایالت ها کمک مالی می کند. با این حال، این سه کشور نسبت به بیانیه جدید پیشنهادی امریکا نگرانی هایی دارند".
سفیران در این نامه به کورت کمپبل، هماهنگ کننده شورای امنیت ملی ایالات متحده در منطقه هند و اقیانوسیه، گفته اند: "پشتیبانی کنونی ارائه شده با سهم جزایر ما در امنیت و ثبات منطقه مغایرت دارد، که منافع امریکا را نیز منعکس می کند. به نظر می رسد کمک اقتصادی پیشنهادی امریکا از پیش تعیین شده و بر اساس تحلیل ناقص است... به عبارت دیگر: کمک های اقتصادی ایالات متحده کافی نیست".
دیپلماتان تاکید کردند، که ایالات متحده متحد اصلی آنها باقی می ماند، اما نسبت به موفقیت ابتکار امریکا ابراز تردید کردند. آنها همچنین خاطرنشان کردند، که کشورهایشان هنوز از کمک های ارائه شده توسط کشورها در پس زمینه بحران فزاینده آب و هوایی که موجودیت جزایر را تهدید می کند، ناراضی هستند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала