در مذاکرات آمریکا و طالبان در قطر چه گذشت

© Photoطالبان قطر
طالبان قطر - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 11.10.2022
Telegram
منابع طالبان در کابل تأیید کرده اند که نمایندگان بلندپایه‌ی افغانستان و ایالات متحده هفته گذشته در قطر گفت‌وگوهای داشته‌اند.
به گزارش اسپوتنیک، به نقل از طلوع نیوز، پس از انتشار گزارش سی‌ان‌ان، یک منبع معتبر منسوب به طالبان در کابل نیز تأیید کرد نمایندگان بلندپایه‌ افغانستان و آمریکا شنبه گذشته در دوحه قطر گفت‌وگوهای مفصل و رو در رو داشته‌اند.
پس از سه ماه این نخستین باری است که کابل و واشنگتن گفت‌وگوهای رو در رو را تأیید می‌کنند.
چنین گفت‌وگوهایی میان کابل و واشنگتن پس از ادعای کشته شدن رهبر القاعده در کابل در نتیجه حمله‌ی هواپیمای بی‌سرنشین آمریکایی به تعلیق آمده بود.
منابع آگاه اعلام کردند که در این گفت‌وگوها نمایندگان بلندپایه‌ وزارت‌های امور خارجه و دفاع همراه با نمایندگان اداره اطلاعات، با همتایان آمریکایی خود شرکت داشتند. یافتن راه حل برای اختلاف‌ها از طریق گفت‌وگوهای مستقیم به جای بدگمانی‌ها و اتهام‌ها به یکدیگر، هدف اصلی این گفتگوها خوانده شده است.
پیش تر "کرن دکر" کاردار سفارت آمریکا در افغانستان، نیز در نخستین نشست خبری خود گفت آمریکا بار دیگر قصد مداخله نظامی در افغانستان را ندارد و تلاش می‌کند که اختلاف‌های خود را از طریق گفت‌وگو با طالبان حل کند.
وی در ادامه سخنانش افزود: "هیچ احتمالی وجود ندارد که آمریکا دوباره در افغانستان دخالت نظامی کند. ما به تمام تلاش‌های دیپلماتیک ادامه می‌دهیم تا اطمینان حاصل کنیم طالبان به وعده‌های خود در مورد احترام به زندگی مردم، کرامت انسانی و حقوق بشر عمل می‌کنند."
با وجود این پیشرفت و برگشت به میز مذاکره، هنوز هم روایت هر دو طرف درباره جزییات این مذاکرات اندکی متفاوت است.
کابل می‌گوید که این گفت‌وگوها بیشتر بر جلوگیری از نقض حریم هوایی افغانستان توسط هواپیماهای بی‌سرنشین آمریکایی، روشن شدن سرنوشت ذخایر ارزی افغانستان و ایجاد سهولت‌های بانکی متمرکز بود؛ اما واشنگتن، مبارزه با هراس‌افکنی، دادن حق کار به زنان، حق آموزش برای دختران و تشکیل حکومت فراگیر را اجزای مهم این گفت‌وگوها می‌خواند.
فضای بی اعتمادی میان دو طرف، پس از اعلام خبر کشته شدن رهبر القاعده از سوی کاخ سفید در حمله هواپیمای بی‌سرنشین در کابل افزایش یافت اما حالا به نظر می‌رسد که دیدگاه‌های دو طرف تغییر کرده‌ است و ظاهرا تلاش دارند که برای حل اختلاف‌های شان راه گفت‌وگوها را در بیش بگیرند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала