رقابت هشتگ‌ها؛ ترفند تازه طالبان برای مقابله با کارزار "موفق پایان نسل‌کشی هزاره‌ها"

© https://twitter.comمهاجران افغانستان در تهران: نسل‌کُشی هزاره‌ها را متوقف کنید
مهاجران افغانستان در تهران: نسل‌کُشی هزاره‌ها را متوقف کنید - اسپوتنیک افغانستان, 1920, 12.10.2022
Telegram
درحالی‌که شمار حامیان کارزار توییتری "پایان نسل‌کشی هزاره‌ها" از مرز 9 میلیون نفر گذشته است، طالبان سعی دارند با راه‌اندازی کارزارهای توییتری با موفقیت این کارزار گسترده مقابله کنند.
به گزارش اسپوتنیک، طالبان هشتگ "افغانستان متحد" را دربرابر هشتگ "پایان نسل‌کشی هزاره‌ها" که به‌کارگیری آن پس از کشته‌شدن 56 جوان آموزشگاه کاج در کابل آغاز شده بود، راه‌اندازی کرده‌اند.
اکنون کارزار جدیدی با هشتگ "افغانستان متحد" در توییتر ظاهراً از سوی طالبان به راه افتاده است. بیشتر کاربرانی که از این هشتگ استفاده کرده‌اند، مقامات طالبان یا حامیان این گروه هستند.
به نظر می‌آید که مقامات طالبان و حامیان شان از کمپاین "توقف نسل کشی هزاره‌ها" برداشت قومی دارند و این کارزار موازی را در توئیتر به راه انداخته‌اند.
شماری از فرهنگیان، خبرنگاران و فعالان رسانه‌های اجتماعی می‌گویند که طالبان فکر می‌کنند با راه‌اندازی هشتگ "افغانستان متحد" می‌توانند جلو کارزار عدالت‌‌طلبی و آزادی‌خواهی مردم افغانستان را بگیرند.
لطیف پدرام لطیف پدرام، رهبر حزب کنگره ملی افغانستان با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود گفته که راه‌اندازی هشتگ افغانستان متحد در برابر نسل‌کشی هزاره‌ها ماهیت قومی طالبان را آشکار می‌سازد.
به گفته آقای پدرام، مقوله‌ای افغانستان متحد یک افسانه‌ی واهی است. افغانستان با نام جعلی‌اش ضامن اتحاد نخواهد شد. قبل از آنکه شعار اتحاد و وحدت سر داده شود، ابتدا باید روی نام افغانستان رفراندوم انجام شود.
سرور دانش، معاون حکومت پیشین، از برخورد طالبان با کارزار توقف "نسل کشی هزاره‌ها" انتقاد کرد.او بدون اشاره به طالبان گفت آن‌ها طرفداران "عدالت‌خواهی" را به مخالفت با وحدت ملی متهم می‌کنند.
دانش افزود طالبان به علت انحصارطلبی قومی و جنسیتی، نمی‌تواند سخن از افغانستان متحد بزند.
مقامات طالبان طرفداران کمپاین توقف "نسل‌کشی هزاره‌ها" را به "نفاق قومی" متهم کرده‌اند. ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان با توییت‌ کردن هشتگ "افغانستان متحد" که کارزاری از سوی این گروه در توییتر است، نوشت: "وحدت و یکپارچگی رمز هرنوع پیروزی ماست."
آقای دانش در واکنش به این اتهامات مقامات و حامیان طالبان در توییتر نوشت: "در حاکمیت‌های خودکامه و تمامیت‌خواه در افغانستان همواره اگر کسی یا گروهی صدای عدالتخواهی بلند کرده فوراً متهم شده به مخالف وحدت ملی و یا وابسته به بیگانه!"
او به کنایه نوشت که "یک رژیم انحصار‌طلب تک قومی و حتی تک جنسیتی سخن از افغانستان متحد می‌زند!"
هارون نجفی زاده از فعلان اجتماعی گفته به جای تبلیغات، عاملان حمله کاج را دستگیر کنید و سراج را پیش مادر داغدیده بفرستید.
حمیرا قادری، نویسنده و فعال حقوق زنان، نوشته هشتگ "افغانستان متحد" که طالبان راه‌اندازی کرده‌اند، بوی انتحار و زن‌ستیزی و قوم‌گرایی دارد و هیچ "متحدی" نخواهد داشت.
رویینا شهابی، روزنامه‌نگار و مدافع حقوق زنان، در واکنش به کارزار "افغانستان متحد" که طالبان راه‌اندازی کرده‌اند، نوشت که "هزاره پاره تن ما و هموطن ماست. دادخواهی برای هزاره‌ها ضد اتحاد نه، بل دلیل اتحاد مردم افغانستان است".
او افزوده است که پیش از اتحاد افغانستان، طالبان باید با کودکان، زنان و مردان پشتون که قربانی جنگ و جاه‌طلبی‌شان بوده‌اند، متحد شوند.حمله انتحاری به آموزشگاه کاج کابل در روز جمعه، هشتم مهرماه (۳۰ سپتامبر)، واکنش‌های گسترده جهانی را درپی داشت و هزاران تن از شهروندان افغانستان در درون و بیرون از این کشور به خیابان‌ها رفتند و برای عدالت‌خواهی و آزادی صدا بلند کردند.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала