جزئیات یورش تروریستی بر حرم شاه چراغ در شیراز/ نکوهش سازمان ملل

© Photo / IRNAحرم شاهچراغ شیراز
حرم شاهچراغ شیراز - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 26.10.2022
Telegram
عصر امروز فرد مسلح با ورود به حرم شاه چراغ به سمت زائران این حرم شلیک ‌کرد.‌
به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، عصر امروز یک فرد مسلح با تیراندازی به سمت حرم شاه چراغ، شماری از زائران این حرم را شهید و زخمی کردند.
فرد مهاجم پس از ورود به شبستان خمینی و مضجع شریف، اقدام به تیراندازی به سمت زوار کردند.
اسماعیل محبی‌پور، معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری فارس گفت: ساعتی پیش حمله تروریستی به حرم مطهر شاهچراغ صورت گرفت.
وی افزود: مقارن اذان مغرب امروز تعدادی تروریست مسلح وارد حرم مطهر احمد بن موسی شده و با سلاح کلاشینکف به سوی زائران شلیک کردند.
محبی‌پور گفت: تاکنون این حمله تروریستی 13 شهید و 40 زخمی داشته است و احتمال افزایش شهدا وجود دارد.
مسئولان شهر شیراز ایران از شهروندان این شهر خواسته‌اند به منظور تسهیل در خودروهای امدادی، از تجمع در معابر منتهی به حرم شاهچراغ خودداری کنند.
سردار حبیبی فرمانده انتظامی ولایت فارس گفت: فرد تروریست‌ از دروازه ورودی باب‌الرضا وارد شد و به سمت خادمین تیراندازی کرد و بعد وارد حرم شدند و زائران را به رگبار بست.
وی ادامه داد: در ادامه نیروهای واکنش سریع وارد عمل شدند و عامل این حمله را به ضرب گلوله زخمی کردند و عوامل مربوطه در حال بازجویی از وی هستند.
سخنگوی اورژانس ایران گفت: تا این لحظه آمار 13 شهید این حادثه قطعی است. دو نفر هم وضعیت وخیمی دارند که امیدواریم اقدامات درمانی به نتیجه برسد. اورژانس شیراز همچنان در آماده‌باش است.
خالدی ادامه داد: به مسئولان مراکز درمانی تأکید شده است که با قید فوریت هویت افراد مجروح و شهید را شناسایی و اطلاع‌رسانی کنند.
رئیس کل دادگستری ولایت فارس گفت: در این اغتشاشات اخیر یکی از امن‌ترین استان‌های کشور استان فارس بود که دشمنان از این آرامش نگران بودند. امروز در حالی که جمع زیادی از مردم مشغول نماز بودند، یک تروریست وارد حرم می‌شود و مردم را در کنار ضریح به رگبار می‌بندد.
موسوی گفت: دادستان و بازپرس ویژه در صحنه حادثه حضور دارند و اطلاعات بیشتر را در ساعات آینده به اطلاع مردم خواهیم رساند.
روایت خبرنگار تسنیم از چگونگی وقوع حمله تروریستی در حرم مطهر شاهچراغ
میلاد امیری‌نژاد خبرنگار تسنیم در حاشیه حرم مطهر شاهچراغ گفت: به گفته شاهدان عینی فرد تروریست ابتدا یکی از خادمان را هدف گلوله قرار می‌دهد و در ادامه سلاح وی گیر می‌کند و شلیک نمی‌کند، تعدادی از افراد حاضر در صحن به سمت وی می‌روند اما قبل از خلع سلاح فرد تروریست، او موفق می‌شود دوباره به تیراندازی ادامه دهد که متأسفانه تعدادی از خادمان و زائران شهید و مجروح می‌شوند.
وی ادامه داد: در ادامه تروریست به سمت محل برگزاری نماز حمله می‌کند که خادم آنجا هوشیاری به خرج داد و درب را قفل کرد اما تروریست پس از تیراندازی به سمت درب، از سمت دیگر موفق به ورود می‌شود و آنجا زائران را به رگبار می‌بندد.
‌فرد تروریست‌ ‌تلاش داشت‌ه ‌صف نماز جماعت را هدف قرار دهد ‌
محمدهادی ایمانیه استاندار فارس در ‌ارتباط با حمله تروریستی عصر امروز در حرم مطهر شاهچراغ اظهار داشت: همزمان با نماز مغرب و عشا یک حمله توریستی کورکورانه در حرم شاهچراغ ‌‌اتفاق افتاد که متاسفانه 13 نفر در بالا‌سر حضر‌ت و کنار ضریح به شهادت رسیدند.
وی با بیان اینکه تاکنون در این حادثه تروریستی ‌23 نفر مجروح شده‌اند، در توضیح چگونگی حمله فرد ضارب به حرم تصریح کرد: این تروریست در بدو ورود ‌خادم و محافظ حرم را مجروح ‌کرد‌ و ‌تلاش داشت‌ تا صف نماز جماعت را هدف قرار دهد که با هوشیاری خادمان موفقیت به انجام این کار نشد.
وی با بیان اینکه بلافاصله فرد ضارب دستگیر می‌شود، ادامه داد: با توجه به اینکه این فرد مجروح شده فعلا برای صحبت در این خصوص آمادگی ‌ندارد.
نکوهش یورش تروریستی از سوی سازمان ملل
"استفان دوگاریک" سخنگوی سازمان ملل: حمله به یک مکان مذهبی در ایران شایسته محکومیت است و ما همه اقدامات تروریستی را محکوم می‌کنیم.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала