شوکت میرضیایف: ما باید افغانستان را کمک کنیم

© Sputnik / Валерий Мельников /  مراجعه به بانک تصاویر Ситуация после выборов президента в Республике Узбекистан
Ситуация после выборов президента в Республике Узбекистан - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 11.11.2022
Telegram
ازبکستان ازرهبران کشورهای که شامل سازمان کشورهای ترک (UTC) می شود خواهان ترویج صلح در افغانستان شد.
به گزارش اسپوتنیک، شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان روز جمعه اعلام کرد که ازبکستان از رهبران کشورهای که شامل سازمان کشورهای ترک می باشد خواهان ترویج صلح در افغانستان شد.و این سازمان باید در برقراری صلح و بازسازی اقتصادی افغانستان را کمک کند.
رهبر ازبکستان در سخنرانی اش که در اولین اجلاس سازمان کشورهای ترک (UTC) که در سمرقند برگزارمیشود، گفت: به نظرم کشورهای عضو سازمان کشورهای ترک باید در راستای ایجاد صلح پایدار و بهبود اقتصادی افغانستان سهیم باشند، و پیشنهاد میکنم به وزارت‌های خارجه کشورهایمان دستور دهیم تا تلاش‌های دیپلماتیک را در این راستا تشدید کنند.
به عقیده وی، افغانستان و مردم آن نباید بدون کمک رها شوند، زیرا انزوای افغانستان نه تنها منجر به رادیکالیزه شدن در داخل این کشور خواهد شد بلکه بر وضعیت سراسر آسیای مرکزی تأثیر منفی خواهد گذاشت.
شورای همکاری کشورهای ترک زبان (شورای ترک)، که در سال 2009 تأسیس شد، در نوامبر 2021 در اجلاس استانبول تصمیم گرفت نام خود را به سازمان کشورهای ترک زبان تغییر دهد. کشور های آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان، ترکیه و ازبکستان و ترکمنستان شامل این سازمان می باشد.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала