پوتین: روسیه به ثبات وضعیت در افغانستان کمک خواهد کرد

© Sputnik / Sergey Guneev /  مراجعه به بانک تصاویر Президент РФ Владимир Путин на заседании Международного дискуссионного клуба "Валдай"
Президент РФ Владимир Путин на заседании Международного дискуссионного клуба Валдай - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 23.11.2022
Telegram
رئیس جمهور روسیه گفت، که روسیه به ثبات وضعیت در افغانستان کمک خواهد کرد، اما نخستین کار تشکیل یک دولت فراگیر در این کشور است، که شامل نمایندگان همه اقوام در سطح مناسب باشد.
به گزارش اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه درباره آشفتگی افغانستان گفت، که روسیه به ثبات وضعیت در افغانستان کمک خواهد کرد، اما نخستین کار تشکیل یک دولت فراگیر در این کشور است.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز چهارشنبه در نشست سران این اتحادیه گفت: " وضعیت در افغانستان همچنان دشوار است و احتمال نفوذ شبه نظامیان به سرزمین های کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی زیاد است".
او بیان کرد: "من نگرانی همکارانی را که درباره وضعیت افغانستان سخن گفتند، به اشتراک می گذارم. البته وضعیت همچنان دشوار است. خطر نفوذ شبه نظامیان سازمان های تروریستی بین المللی گوناگون به قلمرو کشورهای سازمان پیمان امنیت جمعی همچنان زیاد است و گسترش ایدئولوژی افراطی در میان آنها وجود دارد. جمعیت کشورهای آسیای مرکزی خطر فعال شدن زیرزمینی تندروی را در منطقه افزایش می دهد".
همانطور که پوتین توضیح داد، این در واقع برای همه کشورهای عضو این انجمن صدق می کند.
وی همچنین خاطرنشان کرد، که روسیه بر این باور است که هماهنگی بیشتر در چارچوب سازمان پیمان امنیت جمعی درباره همه ای جنبه های کلیدی مشکل افغانستان مورد نیاز است.
به گفته رهبر روسیه، ادامه کار نزدیک در خط خدمات شایسته برای کشف به موقع تهدیدات تروریسم، افراط گرایی و جنایات مواد مخدر ضروری است.
Президент РФ Владимир Путин на встрече с молодыми предпринимателями - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 28.06.2022
پوتین از مشارکت همه‌ی گروهای قومی در اداره افغانستان صحبت کرد
او اضافه کرد: و البته [لازم است] این تهدیدها با کمک عملیات ویژه مشترک و اقدامات عملیاتی که کارایی آنها را ثابت کرده است، خنثی شود.
رئیس جمهور فدراسیون روسیه خاطرنشان کرد، که مسکو برای ایجاد ثبات در افغانستان و در چارچوب دیگر سازوکارهای چندجانبه کمک خواهد کرد".
او یادآوری کرد: "هفته گذشته، می خواهم در اینباره به اطلاع شما برسانم، نشستی با فرمت رایزنی مسکو در پایتخت روسیه برگزار شد: روسیه، چین، پاکستان، ایران، هند و پنج کشور آسیای میانه در آن شرکت داشتند".
افزون بر این، پوتین ادامه داد، وظیفه اولویت‌دار در این مرحله "اطمینان از تشکیل یک دولت واقعاً فراگیر افغانستان است، که شامل نمایندگان همه اقوام در سطح مناسب باشد".
هفته پیش در مسکو گردهمایی درباره حل آشفتگی افغانستان با شرکت ده ها کشور برگزار شد، که همه کشورها خواستار تشکیل یک حکومت فراگیر در افغانستان شدند.
یادآوری می کنیم، که پس از امضای پیمان نامه ای امریکا با گروه طالبان، این گروه در پانزدهم ماه اگوست سال گذشته میلادی بدون درگیری و در یک معامله پنهانی و پیچیده این کشور را بدون درگیری تصرف کرد و بنای یک حکومت تک قومی را گذاشت که در آن بیش از 80 درصد از قوم پشتون شامل می باشد.
نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала