00:12 13 نوامبر 2018
وزارت خارجه امریکا

امریکا از چین می خواهد که در مساله افغانستان از هند پیروی کند

© Sputnik /
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0

وزارت خارجه امریکا از چین می خواهد تا برای صلح و ثبات افغانستان همکاری بیشتر کند. در این باره رادیوی ازادی خبر داده است.

جان کربی سخنگوی وزارت خارجه امریکا از نقش هند برای باثبات سازی افغانستان ستایش کرد.

وی افزود که کشورش می خواهد، تمام منطقه به خصوص چین برای برقراری امنیت و ثبات در افغانستان تلاش کنند.

وزارت خارجه امریکا از نقش سازنده هند در افغانستان ستایش کرده و از چین خواسته است تا راه هند را در افغانستان جنگ زده دنبال کند.

چین در این اواخر میزبان گفتگو های غیررسمی طالبان و حکومت افغانستان بود و نماینده این کشور در نخستین مذاکرات میان هیات حکومت افغانستان و نمایندگان طالبان حضور داشت.

چین همچنان در بخش سرمایه گزاری در افغانستان فعالیت داشته و برای سرمایه گزاری در معدن مس عینک لوگر تعهد کرده، اما تا حالا در عرصه صلح و ثبات کدام تلاش از سوی آن کشور صورت نگرفته است.

جان کربی سخنگوی وزارت خارجه امریکا روز پنجشنبه به خبرنگاران در واشنگتن گفت ":هند در افغانستان نقش سازنده در چندین سال گذشته داشته است."

به گفته منوصوف، ایالات متحده انتظار دارد که چین هم نقش مشابه این کشور را در افغانستان ایفا کند.

هند تا حالا با افغانستان حدود دو میلیارد دالر کمک کرده و در بخش های بازسازی این کشور نقش فعال بازی نموده است.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا می گوید، کشورش می خواهد که افغانستان در منطقه یک همسایه خوب باشد، زیرا همسایگان زیاد دارد و در عین حال چین و هند، همسایه و همکاران منطقه یی ان هستند.

به باور وی، افغانستان باثبات، امن و آرام، در جامعه جهانی به نفع همه است.

جان کربی می گوید ": پیام امریکا برای متحدینش همین است که افغانستان آرام و با ثبات برای تمام کشور های منطقه و جهان خوب است."

سخنگوی وزارت خارجه امریکا همچنان می افزاید، ایالات متحده خواهان افغانستان امن و باثبات می باشد. او این مساله را توقع امریکا توصیف نمود و گفت که کشورش در پانزده سال گذشته به همین منظور کار کرده و هدفش امنیت و ثبات در افغانستان است.

کربی همچنان از نیرو های امنیتی افغان ستایش کرد و گفت که آنها امنیت کشورشان را به خوبی حفظ کرده می توانند.

 

 

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک