00:55 23 سپتمبر 2018
Стопка книг на столе

نویسنده تاجیکستانی: زبان فارسی را باید در افغانستان، ایران و تاجیکستان همگون کرد

© Fotolia / Pakhnyushchyy
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
2470

نویسنده و استاد دانشگاه تاجیکستان با ابراز تأسف از اینکه داد و ستد زبان فارسی تاجیکی، دری و ایرانی برنامه‌ریزی نشده است، گفت: ما باید برای همگون کردن زبان فارسی در افغانستان، ایران و تاجیکستان برنامه‌ریزی کنیم.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری فارس، عبدالنبی ستار زاده نویسنده و استاد دانشگاه تاجیکستان روز گذشته در نشست زبان فارسی در آسیای میانه که در سرای اهل قلم ایران برگزار شد، گفت: سال‌ها پیش شاعر توانای تاجیکستان، استاد «مومن قناعت» شعری به نام هواداران زبان تاجیکی نوشت.

وی افزود: من تک بودن زبان‌های فارسی، دری و تاجیکی را قبول دارم، اگرچه مرزهای جغرافیایی و سیاسی در سده‌های بعدی ما را از هم جدا کرد، ولی هیچ‌گاه پیوندهای زبانی و فرهنگی و ادبی ما قطع نشده بود، در این مورد استاد عینی یکی از استادان تاجیکی مقاله‌ای نوشته‌اند.

ستارزاده با بیان اینکه پیوند ادبی میان ایران، تاجیکستان و افغانستان هرگز قطع نشد، عنوان کرد: داد و ستد سه شاخه زبان فارسی ایرانی، تاجیکی و دری بدون برنامه‌ریزی و بر حسب تصادف به وجود می‌آمد.

وی افزود: خوشبختانه در این اواخر به خاطر دگرگونی‌های به وجود آمده در منطقه وضع زبان فارسی تاجیکی بهتر شده است، دولت فعلی تاجیکستان و رهبر تاجیکستان توجه به رشد و انتشار زبان فارسی و زبان فارسی تاجیکی دارد.

وی با بیان اینکه مشکلاتی در زبان فارسی تاجیکی و فارسی دری وجود دارد، اظهار داشت: گمان می‌کنم در زبان فارسی ایرانی هم مشکلاتی هست، در زبان فارسی تاجیکی واژه های هستند، که در زبان فارسی ایرانی نیستند.

این نویسنده و استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: در افغانستان مواد سوختنی را تیلخاک می‌گویند، شما ایرانی‌ها نفت سفید می‌گویید و ما هم بنزین می‌گوییم، در بدخشان تاجیکستان مردم به مواد سوختنی خاک روغن می‌گویند.

شبستان به نقل از ستار زاده نوشت: ما باید برای همگون کردن زبان فارسی در افغانستان، ایران و تاجیکستان برنامه‌ریزی کنیم، وضعیت زبان فارسی تاجیکی را نمی‌شود با زبان فارسی ایرانی مقایسه کرد.

مرتبط:

از محمد اکرم عثمان به عنوان «خادم زبان فارسی» در ایران بزرگداشت می شود
دمیر حضرت: اجداد ما به زبان فارسی مثل آب خوردن صحبت میکردند
سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه امریکا
عربستانی سعودی یک شبکه تلویزیونی به زبان فارسی راه اندازی کرد
امروز مصادف است با روز تولد شاعر بزرگ زبان فارسی جامی
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک