01:57 25 مارچ 2018
  دفتر زبان فارسی در دانشگاه روسی گشایش یافت

  به ظهور شاعران بزرگ فارسی زبان امیدوار هستیم

  © Fotolia/ Chekunov Alexandr
  افغانستان
  دریافت لینک کوتاه
  0 0 0

  محمدرضا شفیعی کدکنی استاد برجسته زبان و ادبیات فارسی گفت: ما ناامید نیستیم از اینکه در عصر حاضر و در آینده نیز شاعران و نویسندگان ممتاز و بزرگی در قلمرو زبان فارسی دری ظهور کنند.

  به گزارش اسپوتنیک به نقل از تابناک به استناد از روابط عمومی بنیاد سعدی، استادان دانشگاه‌های افغانستان که برای گذراندن دوره دانش‌افزایی زبان فارسی میهمان بنیاد سعدی بودند، با استاد محمدرضا شفیعی کدکنی در دانشکده زبان و ادبیات دانشگاه تهران دیدار کردند.


  در این دیدار صمیمانه، دکتر شفیعی کدکنی ضمن خوش ‌آمدگویی و استقبال از حضور میهمانان بنیاد سعدی، مردم فارسی زبان منطقه را متعلق به یک واحد فرهنگی مشترک و از یک خانواده دانست و گفت: اقوامی که در طول تاریخ با شعر فارسی دری زندگی کرده‌اند، همچون جویبارهایی هستند، که به رودخانه زبان فارسی وارد شده‌اند و شط پر شکوه شعر فارسی را به وجود آورده‌اند و ظرف همدلی اقوام منطقه، همواره شعر فارسی بوده و هست.
  شفیعی کدکنی ادامه داد: من براین باورم که امروزه نیز فرزندان سنایی و مولانا و فردوسی و سعدی و حافظ و نظامی و خیام، قطعاً وارث نبوغ نیاکان خود هستند و ما ناامید نیستیم از اینکه در عصر حاضر و در آینده نیز شاعران و نویسندگان ممتاز و بزرگی در قلمرو زبان فارسی دری ظهور کنند.
  این استاد برجسته زبان و ادبیات فارسی ضمن آرزوی توفیق برای میهمانان بنیاد سعدی یادآور شد: ما همه به عنوان آموزگاران زبان و ادب فارسی دری، مسئول پاسداری از این فرهنگ و زبان هستیم و هرچیزی را که به ارتقای آن کمک برساند، باید مورد پشتیبانی قرار دهیم و با هرآنچه که باعث افت و ابتذال آن شود، برخورد انتقادی داشته باشیم.

  وی افزود: موهبتی که خداوند به اقوام منطقه عطا کرده است به هیچ قومی در روی کره زمین نداده و آن این است که آنان وارث بزرگانی همچون مولانا جلال الدین بلخی هستند؛ شاعری که امروز تازه بشریت دارد او را کشف می­‌کند.
  بر اساس این گزارش، در ادامه این دیدار، استادان دانشگاه‌های افغانستان نیز ضمن معرفی خود و فعالیت‌های علمی شان پرسش‌هایی را با استاد شفیعی کدکنی مطرح کردند، که استاد نیز با سعه صدر و اشراف کامل علمی به پرسشهای ایشان پاسخ داد.
  مطابق همین گزارش، دوره 10 روزه دانش افزایی زبان و ادبیات فارسی ویژه استادان دانشگاه‌های کشور افغانستان با حضور 19 استاد از دانشگاه‌های کابل، البیرونی کاپیسا، پروان، بامیان و جلال‌آباد افغانستان، در محل بنیاد سعدی برگزار شد.

  مرتبط:

  نویسنده تاجیکستانی: زبان فارسی را باید در افغانستان، ایران و تاجیکستان همگون کرد
  از محمد اکرم عثمان به عنوان «خادم زبان فارسی» در ایران بزرگداشت می شود
  دمیر حضرت: اجداد ما به زبان فارسی مثل آب خوردن صحبت میکردند
  سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه امریکا
  عربستانی سعودی یک شبکه تلویزیونی به زبان فارسی راه اندازی کرد
  امروز مصادف است با روز تولد شاعر بزرگ زبان فارسی جامی
  قوانین اظهار نظر بحث
  نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک