05:44 22 فبروری 2018
  پارلمان

  با انتحار جلو تغییر قانون اساسی را می گیرم

  © Sputnik/ Zuhal Sarhad
  افغانستان
  دریافت لینک کوتاه
  101

  هیلی‌ارشاد یک نماینده پارلمان می‌گوید، اگر قانون اساسی طوری تغییر کند که در آن حقوق زنان پایمال شود و برای مجاهدین امتیاز مادام المعری داده شود حاضر است در لویه جرگه تغییر این قانون خود را انتحار کند.

  به گزارش اسپوتنیک به نقل از افق، این نماینده پارلمان در میزگرد تلویزیون طلوع در مورد تغییر قانون اساسی گفت: گروپ‌های مختلف می‌خواهند قانون اساسی تغییر کند، یک دسته می‌خواهند نام افغانستان را تغییر دهد و دسته دیگر می‌خواهند مجاهدین در این قانون امتیاز مادام المعر داشته باشند و حقوق زنان را که این قانون حمایت کرده تغییر دهد و کسانی می‌خواهند نخست وزیر شوند.

  خانم هیلی ارشاد تاکید کرد و گفت:-  "قانون اساسی را هیچ کسی نه رئیس جمهور غنی و نه رئیس اجراییه تغییر داده نمی‌تواند اگر مشکل در پست ریاست اجراییه است رئیس جمهور حکم ایجاد این پست را بدهد و به این بحث نقطه پایان بگذارد".

  او همچنان تاکید می‌کند:- "مردم افغانستان نمی‌خواهد قانون اساسی تغییر کند و اگر کسی بخواهد این قانون را تغییر بدهد و من که در عمر خود جنگ و مبارزه نکرده ام خود را در لویه جرگه تغییر قانون اساسی انتحار می‌کنم".

  این سخنان هیلی ارشاد واکنش گسترده را در شبکه های اجتماعی به دنبال داشته و  مورد انتقاد قرار گرفته است که چرا یک نماینده پارلمان در مورد بحث تغییر قانون اساسی چنین موضوع یک جانبه را گرفته و حتا می‌گوید، که خود را نتحار می‌کند و این گفته نشان دهنده توجیه خشونت است که از سوی نماینده پارلمان ابراز می‌شود.

  همچنان این گفته‌های بانو ارشاد بازتابی در رسانه‌های معتبر خارجی از جمله واشنگتن پست بازتاب داشته است.

  تعدیل قانون اساسی و تغییر نظام سیاسی کشور از ریاستی به پارلمانی در چند سال اخیر مطرح می‌گردد و پس از جنجال بر سر نتایج انتخابات ریاست جمهوری گذشته ،حکومت وحدت ملی تشکیل شده و در توافقنامه‌ی این حکومت تشکیل لویه جرگه تعدیل قانون اساسی و تعیین پست نخست وزیر اجراییه از موادهای آن می‌باشند.

  کسانی‌که از تغییر نظام سیاسی پشتیبانی می‌کنند، براین باور هستند، که نظام ریاستی متمرکز کنونی پاسخ‌گوی نیازهای کشور نیست و در بیش از یک و نیم دهه تجربه شده که نمی‌تواند کارکرد مثبت داشته باشد.

  مرتبط:

  رئیس سابق پارلمان افغانستان افشا گری کرد
  پارلمان افغانستان خواستار پیگرد مسئولان امنیتی که غفلت کرده اند، شده است
  پارلمان روسیه و افغانستان توافقنامه همکاری امضا می کند
  پشتیبانی پارلمان افغانستان از صلح با گلبدین حکمتیار
  قوانین اظهار نظر بحث
  نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک