03:05 22 جنوری 2018
  Russian and Chinese soldiers

  پکن حضور نیروهای چینی در افغانستان را تکذیب کرد

  © AFP 2018/ MAXIM MARMUR
  افغانستان
  دریافت لینک کوتاه
  0 20

  با وجود اینکه گزارش‌ها از گسترش عملیات و حضور نیروهای چینی در داخل افغانستان حکایت دارد، اما پکن هرگونه گشت‌زنی خودروهای زرهی خود در افغانستان را رد و تاکید کرده که با افغانستان تنها عملیات مشترک مرزی دارد.

  به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، فایننشال تایمز می نویسد، پس از خروج نیروهای امریکایی از کشور جنگ زده افغانستان، چین حضور خود را در این کشور همسایه غربی‌اش افزایش داده است.

  رن گواو یانگ، سخنگوی ارتش لیبرال خلق چین در پاسخ به پرسشی درباره حضور نیروهای چینی در افغانستان با رد هرگونه مداخله نظامی اعلام کرد: دو کشور براساس قوانین، عملیات مشترکی را در مناطق مرزی در مبارزه با تروریسم انجام می‌دهند.

  وی درباره انتشار گزارشاتی مبنی بر گشت زنی خودروهای نظامی چین در افغانستان گفت که این گزارشات کذب است. این در حالی است که برخی عکس‌ها و تصاویر منتشر شده در ماه‌های اخیر، خودروهای زرهی چین را نشان می‌دهد که در حال گشت زنی در داخل افغانستان هستند.

  اولین عکس‌ها از این گشت زنی‌ها در سوم نوامبر منتشر شد و یک وب سایت هندی با انتشار این عکس‌ها از حضور خودروهای نظامی چین در منطقه واخان خبر داد.

  همچنین یک اندیشکده آسیای مرکزی نیز در گزارشی به نقل از دیپلمات‌ها و برخی از مقامات چینی ناشناس اعلام کرد که سربازان چین در حال گشت زنی در داخل افغانستان هستند.

  با این حال صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان نیز این گزارش را رد کرده است.

  مرتبط:

  آموزش نیروهای سوریه در چین
  کارشناس روسی: چین فعالیت نیروهای مسلح خود را در خارج افزایش خواهد داد
  چرا چین برخورد نسبت به استفاده از نیروهای ستراتیژیک هستوی را تغییر میدهد؟
  جنگ ستاره گان: کارشناسان راجع به نیروهای فضایی امریکا، روسیه و چین - بخش 1
  کارشناس روسی: طیارات شکاری سو – 35 به مکمل مفید برای نیروهای هوایی چین مبدل خواهند گشت
  توسعه نیروهای مسلح چین
  قوانین اظهار نظر بحث
  نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک