09:54 20 جنوری 2018
  پاکستان

  هشدار پاکستان به امریکا در باره افغانستان

  © AP Photo/ Anjum Naveed
  افغانستان
  دریافت لینک کوتاه
  6123

  ارتش پاکستان به جنرال‌های جدید دولت ترامپ هشدار داد که اگر امریکا و انگلیس نتوانند جلوی داعش و طالبان را بگیرند، با "اغتشاش کامل" در افغانستان مواجه خواهند شد.

  به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، یک منبع ارشد ارتش پاکستان در مصاحبه با تلگراف گفت: فقدان امنیت از زمان کاهش نیروهای غربی در افغانستان اکنون بدین معناست که غرب کنترل از دستش خارج شده است.

  وی گفت: اگر داعش و طالبان همچنان قدرت بگیرند، ممکن است روسیه تمایل پیدا کند به بهانه محافظت از "حیاط خلوت" خود در آسیای میانه، مداخله‌ای به سبک سوریه انجام دهد.

  این منبع مطلع در ارتش پاکستان گفت، در هفته‌های اخیر گفت‌وگوهایی در سطح عالی با جنرال جیمز ماتیس، وزیر دفاع امریکا و جنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای بین‌المللی ناتو در افغانستان انجام شده است.

  طبق گزارش‌ها، جنرال نیکلسون ماه پیش شخصا اذعان کرده است که نیروهای افغانستان در برابر فعالیت‌های طالبان به بن‌بست خورده‌اند.

  این منبع آگاه گفت: حتی بن‌بست هم به نفع طالبان است. ما هم به جنرال ماتیس گفتیم که افغانستان دارد از کنترل خارج می‌شود و اگر اوضاع درست پیش نرود، امریکا در افغانستان با بحران مواجه می‌شود. داعش هم در حال قدرت گرفتن در افغانستان است و اگر آنها از عراق و سوریه خارج شوند، محل بعدی تجمع آنها افغانستان خواهد بود.

  در همین حال پاکستان از کم کاری دولت کابل در تشدید تدابیر مرزی انتقاد می‌کند.

  به گفته اسلام‌آباد، شبه‌نظامیان از نقاط آسیب‌پذیر مرزی حملاتی را علیه دو طرف مرز انجام می‌دهند. با این حال، اسلام‌آباد اذعان دارد که کابل به ظرفیت‌های ارتش ملی افغانستان محدود شده است. این مقام ارتش پاکستان گفت: ارتش افغانستان ۳۵۰ هزار نیرو دارد اما تنها حدود ۲۰ هزار تن از آنان قادرند در عملیات‌های جنگی شرکت کنند. آنها همچنین حدود ۱۰۰۰ جنرال دارند که اکثر آنها به دلیل وابستگی‌های قبیله‌ای به این درجه رسیدند. 

  مرتبط:

  احضار کاردار افغانستان توسط پاکستان
  در نزدیکی مرز افغانستان پنج سرباز ارتش پاکستان کشته شدند
  دولت افغانستان تعدادی از زندانی‌های پاکستانی را به دولت پاکستان تحویل داد
  مدغم کردن مناطق قبایلی پاکستان در ایالت «خیبرپختونخوا» در ۵ سال آینده
  سخنگوی عبدالله: گروه‌های تروریستی در پاکستان تغذیه و مدیریت می‌شوند
  پاکستان حملات تروریستی در کابل را محکوم کرد
  غنی با نماینده خاص امریکا برای افغانستان و پاکستان دیدار کرد
  زاخیلوال: هدف پاکستان وارد کردن فشار اقتصادی به افغانستان است
  برخورد پولیس پاکستان با مهاجرین افغان در ایالات سند و پنجاب( ویدیو)
  سفیر پاکستان در کابل توسط جنرال مراد احضار شد
  احضار پی‌هم سفیر پاکستان در کابل
  سفیر پاکستان در کابل برای دومین‌بار احضار شد
  قوانین اظهار نظر بحث
  نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک