07:21 15 جولای 2020
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 11
ما را در دنبال کنید

روند بازگشت داوطلبانه پناهندگان افغانستانی از پاکستان زیر نظارت کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان که از زمان آغاز فصل سرما در چند ماه پیش متوقف شده بود، از امروز (دوشنبه) از طریق گذرگاه های مرزی ایالت های بلوچستان و خیبرپختونخوا دوباره از سرگرفته شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، منابع مطلع در دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در پاکستان اعلام کردند: سال گذشته بیش از 360 هزار از پناهندگان افغانستانی ثبت نام شده و دارای مدارک قانونی ویژه پناهندگان، در چارچوب برنامه 'بازگشت داوطلبانه' پناهندگان تحت نظارت سازمان ملل، خاک پاکستان را به مقصد کشورشان ترک کردند.
سال گذشته همچنین حدود 300 هزار نفر از پناهندگان افغانستانی ثبت نام نشده و فاقد مدارک، خاک پاکستان را ترک کردند.
سال گذشته به دلیل فشارهای دولت پاکستان، روند بازگشت پناهندگان افغانستانی به کشورشان بطور کم پیشینه ای شدت گرفت.


طبق آمار رسمی کمیسیاریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، هم اکنون حدود یک میلیون و 300 هزار نفر شهروند افغانستان به صورت ثبت نام شده و قانونی و 600 هزار نفر نیز به صورت غیرقانونی در پاکستان حضور دارند.
کمیسیاریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان اعلام کرده است هرگونه خروج پناهندگان دارای مدارک قانونی و ثبت نام شده افغانستانی از پاکستان، باید بصورت داوطلبانه و به دور از هرگونه اجبار باشد. از پناهندگانی که برای ترک خاک پاکستان به اردوگاه های مرزی سازمان ملل مراجعه می کنند، نظرسنجی انجام می شود تا مشخص شود چه تعداد از آنها بصورت داوطلبانه و چه تعداد از روی اجبار خاک پاکستان را ترک می کنند. اگر ترک خاک پاکستان از روی اجبار باشد، روند بازگشت مهاجران افغانستانی از پاکستان به کشورشان، دوام چندانی نخواهد داشت و یا اینکه باعث بروز مشکلات جدید خواهد شد.
این نهاد بین المللی همچنین اعلام کرد: سال گذشته مبلغی که سازمان ملل برای هر نفر از پناهندگان افغانستانی که خاک پاکستان را ترک می کنند، از 200 دالر به 400 دالر افزایش یافته بود اما امسال این رقم به دلیل ناکافی بودن منابع کمیسیاریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، دوباره به 200 دالر در ازای هر نفر کاهش یافته و ممکن است از رغبت پناهندگان افغانستانی برای ترک خاک پاکستان بکاهد.
کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان هیچ تعهدی در قبال پناهندگان ثبت نام نشده و فاقد مدارک قانونی ندارد و برنامه این سازمان، تنها شامل افراد ثبت نام شده است.
با وجود اینکه سال گذشته سیر بازگشت پناهندگان افغانستانی از پاکستان به کشورشان سرعت گرفت، اما برخی از این افراد به دلیل فراهم نبودن ابتدایی ترین امکانات زندگی در کشورشان، دوباره به پاکستان بازگشته اند.
پاکستان به ویژه از دو سال پیش، تلاش مضاعفی را برای خارج کردن پناهندگان افغانستانی ثبت نام شده و ثبت نام نشده از این کشور آغاز کرده است و تاکنون چند بار ضرب الاجل های تعیین شده از سوی مقامات اسلام آباد برای خروج پناهندگان افغانستانی را تمدید کرده است. 
طبق آخرین ضرب الاجل اعلام شده، پاکستان، افغانستان و کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در خصوص ادامه حضور پناهندگان افغانستانی در پاکستان تا پایان سال جاری میلادی رسما توافق کرده اند.
پاکستان در مناطق و گذرگاه های مرزی خود با افغانستان، به ویژه طی یک ماه اخیر، سخت گیری های زیادی را نسبت به ورود اتباع افغانستانی به خاک این کشور در نظر گرفته و اعلام کرده است به افرادی که فاقد روادید معتبر باشند، به هیچ وجه اجازه ورود به خاک پاکستان را نخواهد داد.
چندی پیش عبدالقادر بلوچ وزیر امور مناطق مرزی و مهاجران پاکستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اعلام کرد، که پس از پایان مهلت مهاجران قانونی برای ترک خاک پاکستان، در صورتی که این افراد هنوز در پاکستان حضور داشته باشند، با آنها به عنوان مهاجران غیرقانونی برخورد خواهد شد.
با این حال، بسیار از افغانستانی ها که سال ها است خانه و زندگی و کار و کاسبی در پاکستان به راه انداخته اند، می گویند، در حال حاضر قصد بازگشت به کشورشان را ندارند چرا که افغانستان امروز حتی بیش از سال های گذشته گرفتار جنگ، ناآرامی و بی ثباتی است.

مرتبط:

رسانه ها اطلاع دادند که چه زمانی ترامپ فرمان جدید برای مهاجران را امضاء می کند
آلمان در سال 2017 تعداد زیاد مهاجران را بیرون می کند
رئیس جمهور اکوادور: امریکا کشور مهاجران است
کانادا به روی مهاجران باز است
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر