23:40 21 نوامبر 2017
  تولید اضافی انرژی برق در کریمیه

  افزایش صادرات برق تاجیکستان به افغانستان

  © Sputnik/ I. Keytilgisser
  افغانستان
  دریافت لینک کوتاه
  0 16401

  تاجیکستان با صدور حدود دو میلیون و 600 هزار کیلووات ساعت برق به افغانستان، در ماه گذشته میلادی حجم صادرات برق تولیدی خود را به این کشور افزایش داد.

  به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، روز یکشنبه خبرگزاری اوستا خبرداد، که افزایش سطح آب رودخانه وخش این امکان را به تاجیکستان داد تا نه تنها به طور کامل  تقاضای داخلی این کشور را نظر نیروی برق تامین کند بلکه مازاد آن نیز صادر شود. 


  تاجیکستان سالانه حدود 555 میلیارد کیلووات ساعت برق تولید می کند. 
  بر اساس گزارش وزارت انرژی و منابع آب تاجیکستان، حجم صادرات برق این کشور به افغانستان در سال 2016 بیش از 138 میلیون و 300 هزار کیلووات ساعت نسبت به سال ماقبل افزایش دارد. 
  «تاجیک میرزا»رئیس شرکت برق تاجیکستان پیشتر به خبرنگاران گفته بود که این کشور برق تولیدی خود را در ازای هر کیلووات ساعت یک سنت به افغانستان می فروشد.
  به گزارش اوستا، تاجیکستان می‌تواند نیازهای برق افغانستان و قرقیزستان را در فصل تابستان تأمین کند. 
  به گفته برخی منابع از بخش انرژی این کشور، حجم سالیانه برق مازاد در تاجیکستان بیش از شش میلیارد کیلووات ساعت است. خطوط  برق موجود اجازه حجم زیادی از صادرات برق به افغانستان را نمی‌دهد. صادرات سالانه برق به این کشور حدود یک میلیارد کیلووات ساعت است. با در نظر گرفتن مصرف داخلی و حجم صادرات برق به افغانستان، تاجیکستان قادر است تا در فصل تابستان پنج میلیارد کیلووات ساعت برق را به این کشور صادر کند.
  در حال حاضر، تاجیکستان فقط به افغانستان و قرقیزستان برق صادر می‌کند. با اتمام ساخت خطوط جدید انتقال برق، بخصوص طرح «CASA-1000»، بازار صادرات برق تاجیکستان گسترش می‌یابد و همچنین حجم فروش آن افزایش خواهد یافت. 

  مرتبط:

  تولید صد میگاوات برق از طریق انرژی قابل تجدید
  قرارداد پروژه انتقال برق 220 کیلوولت به قندهار امضا شد
  قرارداد انتقال انرژی برق از غزنی الی کندهار به امضا رسید
  درچین،هوا پیما های بدون سرنشین زباله ها رابا شعله افگن از لین های برق دورمیسازند(ویدیو)
  قوانین اظهار نظر بحث
  نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک