00:34 19 جنوری 2018
  شرکت ‌کنندگان نشست مسکو: بحران افغانستان را نمی‌توان از راه نظامی حل کرد

  شرکت ‌کنندگان نشست مسکو: بحران افغانستان را نمی‌توان از راه نظامی حل کرد

  © Sputnik/ Maxim Blinov
  افغانستان
  دریافت لینک کوتاه
  0 20

  نشستی که به منظور صلح افغانستان با حضور نمایندگان بیش از ده کشور برگزار شده بود، دقایقی قبل تمام شد.

  به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری آوا، در این جلسه نمایندگان کشورهای روسیه، افغانستان، هند، ایران، قزاقستان، قرقیزستان، چین، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان حضور داشتند.

  این کشورها پس از بحث و بررسی اوضاع افغانستان اعلام کردند: بحران افغانستان به هیچ وجه راه حل نظامی ندارد و فقط گزینه سیاسی و مذاکره منجر به صلح افغانستان می شود.

  وزارت امور خارجه روسیه در اطلاعیه ای اعلام کرد- "در این رایزنی نماینده ایالات متحده امریکا نیز دعوت شده بود، اما به دلیل نامعلومی حضور نیافت".

  موضوع اصلی دستور کار این نشست، هماهنگی تلاش های منطقه ای برای کمک به پیشبرد روند آشتی ملی در افغانستان به منظور برقراری هر چه زودتر صلح و آرامش در کشور بود.

  در اطلاعیه آمده است: "شرکت کنندگان نشست در جریان تبادل نظر مشروح و صریح درباره وضع و دورنمای سیاسی- نظامی اوضاع افغانستان از تشدید تحرکات تروریستی در این کشور که منجر به افزایش خونریزی و مشکلات ملت افغانستان می شود، ابراز نگرانی کردند".

  همچنین در این نشست تاکید شد که بحران افغانستان راهکار نظامی ندارد و تنها راه ممکن برای حل و فصل اوضاع کشور، دستیابی به آشتی ملی از راههای سیاسی مطابق قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل است.

  شرکت کنندگان در رایزنی بر حمایت خود از تلاش های دولت و نیروهای سیاسی و اجتماعی افغانستان در جهت برقراری صلح و آرامش تاکید و برای کمک همه جانبه به کابل در این زمینه اعلام آمادگی کردند.

  در نشست افغانستان همچنین از طالبان خواسته شد که از رویکرد رویارویایی مسلحانه صرف نظر کرده و به گفتگوهای مستقیم با دولت افغانستان برای برقراری صلح و آرامش روی آورند.

  در این مذاکرات همچنین از پیشنهاد روسیه برای میزبانی گفتگوهای طرفین مناقشه در افغانستان و از برگزاری نشست های چند جانبه در باره این کشور در آینده نیز استقبال کردند.

  مذاکرات برگزار شده امروز، سومین نشست بین المللی در باره اوضاع افغانستان به ابتکار روسیه بود.

  دومین نشست با حضور شش کشور روسیه، پاکستان، چین، هند، ایران و افغانستان نیز اواخر سال گذشته میلادی در مسکو برگزار شد.

  مرتبط:

  استقبال شورای احزاب از نشست مسکو
  احمد سعیدی:امریکا در تلاش اخلال(ناکامی)نشست مسکو است
  بررسی اوضاع در شرق میانه و افغانستان در نشست مسکو
  نگرانی‌های ناشی از عدم حضور افغانستان در نشست مسکو
  ابراز تاسف روسیه از عدم شرکت امریکا در نشست صلح افغانستان در مسکو
  نشست مسکو تنها در سطح دولت‌ها برگزار می‌شود
  قوانین اظهار نظر بحث
  نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک