00:36 19 جنوری 2018
  برنامه ریزی امنیتی چهار ساله افغانستان و امریکا

  برنامه ریزی امنیتی چهار ساله افغانستان و امریکا

  © REUTERS/ Kevin Lamarque
  افغانستان
  دریافت لینک کوتاه
  0 12

  به دنبال سفر میک ماستر، مشاور امنیت ملی امریکا به افغانستان، گزارش‌ها حاکی از آن است که افغانستان و امریکا روی یک پلان چهارساله امنیتی کار می کنند.

  به گزارش اسپوتنیک به نقل ازخبرگزاری صدای افغان(آوا)، تواب غورزنگ سخنگوى شوراى امنيت ملى افغانستان به رسانه‌ها گفته است که ميک ماستر، مشاور امنيت ملى امریکا شب گذشته به کابل رسيد و صبح امروز با حنيف اتمر، همتاى افغان خود در ارگ ریاست جمهوری ديدار کرد.

  بر اساس برخی گزارش‌ها، پیش از این سفر، به تاریخ ۸ حمل، مشاورین امنیت ملی دو کشور در گفت‌وگویی تلفونی، توافق کرده بودند روی پلان چهارساله امنیتی کار کنند. به دنبال این توافق، مشاور امنیت ملی امریکا به کابل آمده و در همین محور، گفته مى‌شود که جيمز ميتس، وزير دفاع امريکا نیز در آينده نزديک و براى مذاکره در مورد اين پلان، به کابل خواهد آمد.

  جيمز متیس، وزير دفاع امريکا، چند روز قبل و در يک نشست خبرى گفته که سیاست امريکا در قبال افغانستان هيچ تغييری نکرده، اما حکومت جديد سیاست خود را در مورد افغانستان و پاکستان ارزيابى مى کند و به زودى فيصله اى در سطح بلند در اين مورد صورت خواهد گرفت.

  این در حالی است که مشورت بين امريکا و افغانستان از مدتى به این‌سو در مورد اين پلان امنيتى چهارساله جريان دارد و از سوى حکومت افغانستان نيز تأیید شده است. شوراى امنيت ملى به رهبرى رييس جمهور، در ۱۳ جدی سال گذشته، یک پلان چهار ساله دفاعى و امنيتى را در پرنسيپ تأييد کرده بود.

  مرتبط:

  ضرورت هماهنگی فعالیت ناتو و امریکا در افغانستان
  کشور های منطقه باید به یک صدا به امریکا و ناتو اعلان نمایند که دست تان از افغانستان کوتاه
  موضع روسیه درمورد افغانستان و نگرانی امریکا
  عدم اشتراک امریکا در نشست مشورتی مسکو می‌تواند تلاش برای تخریب اقدامات روسیه برای حل و فصل معضله افغانستان باشد
  قوانین اظهار نظر بحث
  نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک