13:29 21 جنوری 2018
  Afghan President Ashraf Ghani

  مسعود: اشرف غنی صلاحیت برکناری من را ندارد

  © AP Photo/ Rahmat Gul
  افغانستان
  دریافت لینک کوتاه
  0 0 0

  احمدضیاء مسعود در واکنش به برکناری‌اش می‌گوید که به خاطر جلوگیری از قومی‌سازی حکومت در مبارزات انتخاباتی جانب محمداشرف غنی را گرفت.

  رییس جمهور ناوقت روز گذشته احمدضیاء مسعود، نمایندۀ ویژه‌اش در امور اصلاحات و حکومتداری خوب را از وظیفه برکنار کرد.
  احمدضیاء مسعود امروز در واکنش به برکناری‌اش می‌گوید که به خاطر جلوگیری از قومی‌سازی حکومت در مبارزات انتخاباتی جانب محمداشرف غنی را گرفت و در صورتی که این فرمان ملغا نشود، امنیت و ثبات کشور با خطر روبه‌رو خواهد شد.
  آقای مسعود می‌گوید، رییس جمهور حق ندارد او را از مقامش عزل کند و باید هرچه زودتر این فرمان بی‌معنا اعلام شود.
  او می‌افزاید، مردم دیگر تحمل جنگ و ناامنی را ندارند و «خروج من از ساختار حکومت به معنای کشاندن افغانستان به سمت بحران است.»
  به گفتۀ نمایندۀ عزل‌شدۀ رییس جمهور، رییس جمهور به دنبال زمینه‌سازی بی‌ثباتی و ناامنی در کشور است.


  احمدضیاء مسعود می‌گوید که بر بنیاد رأی مردم وارد کارزارهای انتخاباتی شد و اکنون حامیانش از او جویای دلایل برکناری‌اش شده‌اند.
  او می‌گوید، هواداران، فعالان مدنی، بزرگان قومی و سیاستمداران از تمام ولایت‌های کشور در حال آمدن به پایتخت اند و آنان در این مورد در حال رأی‌زنی اند.
  آقای مسعود می‌گوید که او در جریان این موضوع نبوده و عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت هم کوچک‌ترین دخلی در این قضیه نداشته است؛ «این به این معنا است که یک نفر می‌خواهد خواستش را بر ملت تحمیل کند.»
  او هشدار می‌دهد که حکومت باید هرچه زودتر اشتباه خود را جبران کند، در غیر این صورت مسؤولیت پس‌لرزه‌های برکناری‌اش بر دوش آن‌ها خواهد بود.
  احمد ضیاء مسعود، از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۷۱ به عنوان نمایندۀ احمدشاه مسعود، قهرمان ملی افغانستان و حزب جمعیت اسلامی در پاکستان ایفای وظیفه کرد. پس از پیروزی مجاهدین به عنوان مشاور برهان‌الدین ربانی رییس دولت مجاهدین تعیین شد.
  آقای مسعود در اولین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال ۲۰۰۴ به عنوان معاون اول حامد کرزی در انتخابات شرکت کرد و از آن زمان تا ۲۰۰۹ معاون اول رییس جمهور بود.
  پس از آن او رهبری جبهه ملی افغانستان را به عهده گرفت. مسعود در دور اول انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ به تیم انتخاباتی زلمی رسول به عنوان معاون اول پیوست.
  آقای مسعود در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۴ که به جنجال هم کشیده شد، در کنار اشرف غنی قرار گرفت.

  قوانین اظهار نظر بحث
  نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک