01:42 22 نوامبر 2017
  بند برق آبی نغلو

  ۴ میلیارد دالر افغانستان را از منابع داخلی برق خود کفا می کند

  © Sputnik/ V.Kiselev
  افغانستان
  دریافت لینک کوتاه
  0 100321

  علی احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب افغانستان می‌گوید، که برای رسیدن به انرژی پایدار، دولت افغانستان به ۴ میلیارد دالر بودجه نیاز دارد.

  به گزارش اسپوتنیک به نقل از افق، وزیر انرژی و آب که در محفلی به مناسبت هفته (انرژی تجدید پذیر) در کابل صحبت می‌کرد گفت، که دولت افغانستان از سال ۲۰۰۳ تاکنون ۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دالر را برای خریداری برق وارداتی پرداخته است.

  آقای عثمانی می‌گوید، که برق وارداتی از کشورهای همسایه هزینه هنگفت نیاز دارد و از این رو دولت افغانستان باید تلاش ورزد تا با استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر در جهت خودکفایی برق گام‌های عملی بردارد.

  وزیر آب و برق می‌گوی،د جلب توجه سکتور خصوصی و سرمایه‌گذاری روی منابع داخلی باعث می‌شود که افغانستان به انرژی پایدار برسد و از هدر رفتن سرمایه‌ی هنگفت نیز جلوگیری شود.

  به گفته وزیر آب و برق، کشورهای که به افغانستان برق صادر می‌کنند برخلاف تعهد اولیه‌ی شان هرسال قیمت برق را افزایش می‌دهند و هرسال ۲۰ فیصد در قیمت برق وارداتی افزوده می‌شود.

  براساس معلومات وزیر انرژی و آب، در حال حاضر بیش از ۴۰ شرکت در عرصه انرژی تجدید پذیر در کابل فعالیت دارند و تلاش می‌ورزند که با سرمایه‌گذاری روی منابع داخلی کشور،میزان تولید برق در داخل را افزایش داده و گام‌های جدی را در راستای خودکفایی انرژی بردارند.

  گفتنی است که اکنون ۵۲ درصد برق داخلی افغانستان از منابع انرژی تجدیدپذیر تهیه می‌شود که از این میان ۸ درصد تمام تولیدات انرژی توسط دستگاه‌های تولید برق  آبی کوچک و یا دستگاه‌های تولید برق آفتابی تامین می‌شود.

  مرتبط:

  افزایش صادرات برق تاجیکستان به افغانستان
  تولید صد میگاوات برق از طریق انرژی قابل تجدید
  قرارداد پروژه انتقال برق 220 کیلوولت به قندهار امضا شد
  قرارداد انتقال انرژی برق از غزنی الی کندهار به امضا رسید
  قوانین اظهار نظر بحث
  نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک