03:13 22 جنوری 2018
  جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری افغانستانعطا محمد نور

  احتمال ائتلاف عطا محمد نور و جنرال دوستم

  © Sputnik/ Said Tsarnaevعکس از صفحه عطا محمد نور
  1 / 2
  افغانستان
  دریافت لینک کوتاه
  0 23

  برخی از حامیان والی بلخ و معاون اول رئیس جمهور افغانستان اعلام کرده‌اند، که «عطامحمد نور» و جنرال «دوستم» در دیدار احتمالی برای تشکیل ائتلاف جدیدی تلاش می‌کنند.

  به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری تسنیم، در پی تشدید تنش‌های سیاسی در حضور رهبر حزب اسلامی  و تلاش اشرف غنی برای تغیر موازنه سیاسی در کابل «بشیراحمدته‌ینج» از در خواست عطا محمد نور والی بلخ و رئیس اجرایی حزب جمیعت برای تشکیل ائتلاف با حزب جنبش ملی به رهبری دوستم خبر داده است.


   سخنگوی حزب جنبش ملی گفت، که امکان ائتلاف بین عطا محمد نور و جنرال دوستم بعید نیست و درخواست دیدار نیز از سوی والی بلخ صورت گرفته است.

  وی افزود، ما از پیشنهاد والی بلخ استقبال کردیم و تلاش داریم تا برای این دیدار زمینه سازی کنیم دو حزب علاقمند ائتلاف با همدیگر هستند.

  فرهاد عظیمی از نزدیکان عطا محمد نور نیز مدعی شده است، که هیچ درخواستی توسط والی بلخ برای دیدار با جنرال دوستم صورت نگرفته است.

  وی تلاش‌های مشترک افراد نزدیک به جنرال دوستم و والی بلخ برای متحد ساختن آنها را تائید کرد ولی تاکید کرد، که هیچ تصمیمی برای این دیدار احتمالی تا کنون گرفته نشده و تاریخی برای قرار ملاقات هم مشخص نشده است.

  این در حالی است که در چند ماه گذشته هوادران دو طرف در ولایت‌های شمالی به ویژه فاریاب و جوزجان بارها درگیری مسلحانه داشته‌اند که نشان دهنده روابط نه چندان خوب بین عطا محمد نور و جنرال دوستم می‌باشد.

  از سوی هم برخی از کارشناسان معتقد هستند که ورود حکمتیار به عرصه سیاسی و حمایت اشرف غنی از او در حال تغییر دادن معادلات سیاسی در کابل است که باعث شده است تا احزاب ائتلاف شمال و اقوام غیر پشتون بار دیگر احساس خطر کنند.

  مرتبط:

  رولا غنی: جنرال دوستم در حبس خانگی بسر میبرد
  احتمال جانشینی پسر جنرال دوستم بجای پدرش
  هفت محافظ جنرال دوستم توسط پولیس بازداشت شدند
  جنرال دوستم: تشویش نداشته باشید در محاصره نیستم
  خانه جنرال دوستم تحت محاصره قرار گرفت
  حمله طالبان به کاروان موترهای عطا محمد نور
  چرا عطا محمد نور از ولایت بلخ استعفا می‌دهد؟
  عطا محمد نور در باره کناره گیری اش تصمیم می گیرد
  فرهاد عظیمی: عطا محمد نور دوباره والی بلخ شد
  عطا محمد نور و 50% حکومت
  قوانین اظهار نظر بحث
  نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک