14:43 18 جنوری 2018
  واردات مواد خوراکی پاکستانی به افغانستان کاهش یافته است

  واردات مواد خوراکی پاکستانی به افغانستان کاهش یافته است

  © AP Photo/ K.M. Chaudary
  افغانستان
  دریافت لینک کوتاه
  0 10

  مقام‌ها در اتاق تجارت و صنایع کشور می‌گویند که واردات تاجران افغان از پاکستان در ماه های اخیر کاهش یافته اند.

  به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، خان‌جان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع می‌گوید که با درنظرداشت رکود شماری از کارخانه‌های تولید مواد خوراکی پاکستان در چند ماه اخیر، کارخانه داران این کشورتلاش دارند که مواد خوراکی غنی شده و با بهای مناسب به افغانستان بفروشند.

  او گفت که تاجران پاکستانی ازآنان خواسته است که در صورت خرید مواد خوراکی پاکستانی، آنان این مواد را با کیفت و با بهای مناسب به افغانستان میفروشند.

  معاون اتاق تجارت و صنایع گفت که با درنظرداشت مشکلات روزافزون کارخانه داران در پاکستان، تاجران پاکستانی تلاش دارند برای تولیدات شان در افغانستان بازاریابی کنند.

  از سویی هم مسؤولان وزارت تجارت وصنایع می‌گویند که اکنون افغانستان از وابسته‌گی به بازارهای پاکستان رهایی یافته است و تاجران می‎توانند از راه‌های مصئون‌تر معاملات تجارتی شان را در منطقه انجام دهند.
  محمد قربان حقجو، سرپرست معینت تجارتی وزارت تجارت و صنایع، گفت: "در حال حاضر زمینه‌های زیادی ایجاد شده است تا ما تجارت مانرا با شماری زیادی ازکشورها مانند ترکمنستان ایران و چین ازراه آسیای میانه داشته باشیم".

  در همین حال، شماری ازآگاهان اقتصاد با درنظرداشت مشکلات در راه‌های پاکستان از حکومت می‌خواهند که زمینه‌های تجارتی بهتر و معیاری را درمنطقه برای تاجران افغان فراهم سازد.

  بربنیاد آمارهای اتاق تجارت صنایع، در حال حاضر بخش زیادی از کالاهای وارداتی پاکستان در بازارهای کشور جایش را به کالاهای وارداتی ایران، ترکیه و هند واگذارکرده است.

  مرتبط:

  درگیری بین مرزبانان افغانستان و پاکستان در سپین بولدک
  از سر گرفتن تجارت افغانستان و پاکستان
  مرز افغانستان و پاکستان در «تورخم» بازگشایی شد
  افغانستان از پاکستان در سازمان تجارت جهانی شکایت می‌‌کند
  آیا هندوستان و افغانستان توانمندی آنرا دارند تا پاکستان را به حاشیه بکشانند ؟
  قوانین اظهار نظر بحث
  نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک