17:13 23 فبروری 2018
  رئیس جمهور غنی: سرمایه‌گذاری روی بندهای آب را سرعت می‌بخشیم

  رئیس جمهور غنی: سرمایه‌گذاری روی بندهای آب را سرعت می‌بخشیم

  © AP Photo/ Rahmat Gul, File
  افغانستان
  دریافت لینک کوتاه
  0 10

  رئیس جمهور غنی گفته است که حکومت جهت بهره برداری از منابع آبی کشور، اساسات قانونی ایجاد خواهد نمود و به سرمایه گذاری روی زیربناهای آبیاری و بندهای آبی را نیز سرعت خواهد بخشید.

  به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری جمهور، پس از سدسازی‌های دولت افغانستان برای کنترول آب‌های کشور، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران گفته بود که ایجاد این‌گونه سدها بدون کدام مطالعه‌ای همه جانبه غیر قابل قبول است. گفته‌هایی که با واکنش تند شماری زیادی از شهروندان افغانستان و نیز اعضای شورای ملی کشور روبرو شد.

  شماری از اعضای مجلس نمایندگان گفته‌های آقای روحانی را مداخله‌جویانه و بی‌مورد خوانده، تاکید کردند که ایران به عنوان یک کشور همسایه نباید در امور داخلی افغانستان مداخله کند.
  در همین حال حال محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور در نشست مشترک بورد نظارت و انسجام افغانستان و کشورهای تمویل کننده که امروز (یکشنبه) در کابل برگزار شد گفت: "حکومت افغانستان اساسات قانونی را به خاطر بهر ه‌برداری از منابع آبی ایجاد خواهد کرد و سرمایه گذاری روی منابع آبیاری و بندهای آبی را نیز سرعت خواهد داد".
  وی تصریح نمود: "آب، یکی دیگر از منابع عمده افغانستان می‌باشد، حکومت اساسات قانونی را به خاطر بهره‌برداری از این منبع ایجاد خواهد نمود. ما روی زیربناهای آبیاری و بندهای آبی به خاطر افزایش مؤثریت زراعتی سرمایه‌گذاری کرده‌ایم و با تکمیل طرح تخنیکی، ما سرمایه‌گذاری در این سکتور را که کلید رشد و کاهش فقر است، سرعت خواهیم بخشید".
  قابل یادآوریست که دولت افغانستان در نظر دارد تا برای مهار آب های کشور، ۲۲ بند را در سراسر کشور اعمار کند. دولت افغانستان بارها تاکید کرده است که مهار آب‌ها در داخل کشور براساس قوانین بین المللی خواهد بود.

  مرتبط:

  حسن روحانی: در برابر احداث بندهای متعدد در افغانستان نمی توانیم بی تفاوت باشیم
  واکنش شهروندان کشور به اظهارات حسن روحانی در مورد بندهای آب افغانستان
  واکنش کابل به گفته‌های روحانی در بارۀ ساخت بندها
  تظاهـرات علیه حسن روحانی درهلمند
  قرارداد اعمار بند «دهن دره» در فاریاب امضا شد
  امضای تفاهمنامه ساخت راه‌آهن و بند برق بین افغانستان و چین
  کار بند برق کجکی تکمیل شده است
  سفیر هند از بند برق توپچی بامیان دیدار کرد
  امضا قرارداد پروژۀ بند کجکی هلمند
  پروژه زیر بنایی بند سلما امروز افتتاح شد
  قوانین اظهار نظر بحث
  نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک