11:04 19 مارچ 2018
  اظهارات دوستم در رابطه به اتفاقات اخیر در شمال کشور

  اظهارات دوستم در رابطه به اتفاقات اخیر در شمال کشور

  © Sputnik/ Said Tsarnaev
  افغانستان
  دریافت لینک کوتاه
  212

  جنرال عبدالرشید دوستم در واکنش به اتفاقات اخیر در شمال کشور گفته است، نا‌امنی‌های اخیر در شمال ناشی از ترسی است که به خاطر ایجاد شورای عالی ائتلاف برای نجات افغانستان به وجود آمده است.

  به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری صدای افغان(آوا)، عنایت الله بابر فرهمند، رییس دفتر معاون اول رییس جمهور در صفحه‌ فیسبوکش نوشته است، جنرال عبدالرشید دوستم در یک تماس تیلفونی با باشندگان جوزجان، گفته است: "توطئه‌ها برضد عطا محمد نور و سایر رهبران شورای عالی ائتلاف برای نجات افغانستان پذیرفتنی نیست."

  جنرال دوستم گفته است: "مردم با تمام قوت در مقابل طراحان چنین دسیسه‌ها ایستاد‌گی می‌کنند".

  دوستم از بازگشت زودهنگام خود به کشور خبر داده و گفته است، با سایر رهبران، موجودیت و تشکیل شورای عالی ائتلاف برای نجات افغانستان را اعلام می‌کند.

  این گفته‌های آقای دوستم پس از آن مطرح شده است که آصف مهمند، عضو شورای ولایتی بلخ در میدان هوایی این ولایت بازداشت شد.

  آصف مهمند دوشنبه شب، ۲۳ اسد، هنگامی که هواپیمای حامل او در میدان هوایی مزار شریف بر زمین نشست، از سوی ماموران پولیس سرحدی توقف داده شد. فرمانده پولیس بلخ گفته است که مهمند در میدان هوایی از سوی افراد مسلح نزدیک به والی بلخ بازداشت شد.

  اما منیر فرهاد، سخنگوی والی بلخ گفته بود که محمد آصف مهمند "براساس مکتوب رسمی و کتبی پی هم سارنوالی، امنیت ملی و سارنوالی جرایم سنگین وزارت داخله، به اتهام جعل و تزویر در سندهای تجاری" از سوی پولیس سرحدی بازداشت شده است.

  ریاست جمهوری پس از این قضیه، هیاتی را متشکل از ارگ ریاست جمهوری، وزارت امور داخله و دادستانی کل برای بررسی و حل این قضیه تعیین کرد.

  این در حالیست که عطا محمد نور، والی بلخ دیروز خطاب به حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی رییس جمهوری و معصوم استانکزی، رییس عمومی امنیت ملی در صفحه‌ی فیسبوکش نوشت: "با طرح پروژه‌های توطيه‌آميز بلخ را كه از امنيت و آرامش نسبی برخوردار است، نا آرام نکنید."

  مرتبط:

  بررسی بازداشت آصف مهمند به دستور رئیس جمهور غنی
  کشته شدن دو تن در زمان بازداشت عضو شورای ولایتی بلخ
  جنرال دوستم به زودی به کشور برمیگردد!
  والی بلخ: حکومت نباید مانع آمدن جنرال دوستم به کشور شود
  انتقاد جنرال دوستم از بی تفاوتی حکومت در قبال قتل عام مردم در میرزا ولنگ
  حذف فیزیکی جنرال دوستم در ارگ پلان شده بود
  قوانین اظهار نظر بحث
  نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک