09:05 19 مارچ 2018
  لطیف پدرام به پاسخ حکمتیار: آری «من» و «ما» فدرالیست هستیم

  لطیف پدرام به پاسخ حکمتیار: آری «من» و «ما» فدرالیست هستیم

  © AFP 2018/ Noorullah Shirzada
  افغانستان
  دریافت لینک کوتاه
  0 10

  رهبر حزب کنگره ملی به پاسخ رهبر حزب اسلامی نوشته است، حقایق و واقعیات قرن 21 را بپذیرید هیچ قومی، هیچ دیکتاتوری، هیچ خان دوسره ای نمیتواند. به طور انحصاری و یک جانبه بر بقیه ی اقوام و مردمان افغانستان حکمرانی کند.

  به گزارش اسپوتنیک، لطیف پدرام در صفحه فیسبوکش در پاسخ به سخنان گلبدنی حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان چنین نوشته است: آقای حمکمتیار! احاد مختلف مردم افغانستان، یکایک شهروندان افغانستان، یکایک اقوام افغانستان، حتا آن هایی که در هر چند سال دهه ی پسین تذکره ی شهروندی افغانستان را گرفته اند، صاحبان برابر حقوق این سرزمین میباشند. اما و اگر بحث قومی مطرح گردد، رجزخوانی شود، ارث و میراث به رخ هموطنان و جهانیان کشیده شود، سنگ نبشته ها گواهی بدهند، ادبیات و متون منظوم و منثور شهادت بدهند، معماری وارد میدان شود، موسیقی سخن بگوید، خطاطی چیزی بنویسد و نگارگری جلوه ای کند، آن گاه، "من" صاحب افغانستان هستم.

  او در ادامه نوشته است: آری "من" و "ما" فدرالیست هستیم و افغانستان را فدرالی خواهیم کرد. نمایندگان پارلمان های محلی را به جای"لویه جرگه"(مجلس قرون وسطایی و بی محل) در مقام تصمیم گیری سراسری ملی بر خواهیم نشاند. جبر تاریخ ای اگر وجود داشته باشد، همین است. پس بهتر است. حقایق و واقعیات قرن 21 را بپذیرید هیچ قومی، هیچ دیکتاتوری، هیچ خان دوسره ای نمیتواند. به طور انحصاری و یک جانبه بر بقیه ی اقوام و مردمان افغانستان حکمرانی کند.
  آقای حکمتیار!
  ما فدرالیست هستیم.

  پیش از این حکمتیار گفته بود، که 'فدرال خواهان' توسط خارجى ها استخدام و در پى شعله ور ساختن تنش هاى قومى اند و كسانى اند كه از 'افغان' گفتن شان خوددارى مى كنند.

  یادآوری می کنیم، که واژه افغان در افغانستان بسیار بحث برانگیز است و شماری زیادی از شهروندان افغانستان خود را افغان نمی گویند و اما شماری خواهان ثبت واژه افغان برای تمام شهروندان افغانستان می باشند که این مسئله تا اکنون توزیع شناسنامه های الکترونیکی را به تاخیر انداخته است. 

  مرتبط:

  پدرام: مخالف کشتار طالبان هستیم/ جنگ افغانستان به سود امریکا است + ویدیو
  پدرام: کسی توان جلوگیری از فدرالی شدن افغانستان را ندارد
  لطیف پدرام :فکر نمی کردم حکمتیار به عنوان سخنگوی یک رژیم مزدور ظاهر شود
  پدرام: امریکا در صدد ایجاد حکومت تک‌قومی در افغانستان است
  وارد شدن اتهام «لواطت» به لطیف پدرام
  لطیف پدرام: گزارش اسپوتنیک و گاردین را باید جدی گرفت
  عبدالطیف پدرام: اشرف‌غنی قانون را آشکارا نقض می‌کند
  قوانین اظهار نظر بحث
  نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک