17:18 13 دسمبر 2018
برای مبارزه با داعش در افغانستان به همگرایی بیشتر با روسیه نیاز است

برای مبارزه با داعش در افغانستان به همگرایی بیشتر با روسیه نیاز است

© AFP 2018 / Tauseef Mustafa
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 30

ملک ستیز، پژوهشکر امور بین الملل گفته است که برای مبارزه با داعش ایجاد یک گروه ضربتی منطقه ای از دولت های آسیای میانه، روسیه، افغانستان و ایران لازم است و این گروه باید از تاکتیک های جنگ در برابر داعش در خاورمیانه استفاده کند.

 به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری صدای افغان(آوا)، ملک ستیز پژوهشگر امور بین الملل در یادداشتی در صفحه فیسبوک خویش خطاب به رییس اجرایی و رییس جمهور گفته که فکر داعشیزم در کشور رو به گسترش است. حملات ددمنشانه داعش پای‌تخت را از همه‌سو فرا گرفته است. داعشیزم هم‌گرایی عقیدتی مردم افغانستان را هدف قرار داده است. داعشیان به محلات استدعا و پناهگاه‌های مذهبی گروه بزرگی از پیروان دین اسلام حمله می‌کنند و انسان‌های بی‌گناه را بی‌رحمانه به خاک و خون می‌کشانند.

وی گفته که این راهکار داعش در درازمدت به شدت خطرناک تحلیل می‌شود و حتا فرایند ملت‌سازی را از ذهنیت اجتماعی می‌رباید. داعش در خاورمیانه روبه اضمحلال است و افغانستان را که توجه خاص جهان را به خود جلب کرده است به میدان جنگ تبدیل می‌کند.

وی نوشته که من به این باورم که داعشیزم را نبود هم‌گرایی ملی در افغانستان زمین و زمینه بیش‌تر می‌دهد. آن‌ها گروه‌های اجتماعی را به قبیله‌های درهم‌آمیخته، به‌جان هم‌دیگر می‌اندازند. با تاسف رهبران سیاسی به گونه ناآگاهانه با پیوستن به گرایش‌های تباری، فضا را برای داعشیزیم فراهم‌تر می‌سازند.

او با چند پیشنهاد در زمینه نابودی داعش در افغانستان نوشت: برای مبارزه با داعش هم‌گرایی بیش‌تر با دولت روسیه و دولت‌های آسیای مرکزی که تجارب موفقانه‌تری در سرنگونی این گروه خطرناک دارند، فراهم گردد. دولت افغانستان ابتکار هم‌آهنگی استراتژیک را برای محدودسازی نقش داعش در افغانستان و مرزهای استراتژیک روسیه و آسیای میانه بدست گیرد.

این پژوهشگر کشور تصریح کرد: ایالات متحده امریکا و اروپا را باید به این هم‌گرایی استراتژیکِ دولت افغانستان با آسیای میانه و روسیه قانع ساخت. اگر دولت افغانستان بتواند با لابی‌گریی فعال، هم‌گرایی استراتژیک میان روسیه و امریکا را برای محدودیت داعش در جغرافیای افغانستان فراهم سازد، بی‌گمان حملاتِ داعش در کابل و شهرهای بزرگ کاهش یافته و به مرور زمان ناپدید خواهد شد. اگر غرب به این هم‌گرایی نپیوندد، گرایش حمایت آن از داعشیزم توجیه‌پذیر خواهد شد.

وی پیشنهاد کرد که برای مبارزه با داعش گروه ضربتی منطقه‌یی از دولت‌های آسیای میانه، روسیه، افغانستان و ایران راه‌اندازی گردد. این گروه از تاکتیک‌های جنگ در برابر داعش در خاورمیانه استفاده گردد.

آقای ستیز در پایان نوشت: داعش خطر منطقه‌یی و جهانی است. دولت‌های منطقه از این روی‌کرد دولت افغانستان استقبال خواهند کرد. داعش را نمی‌توان با دیپلوماسی به مصالحه و هم‌گرایی دعوت کرد. از همین حالا باید درک کرد که هنوز دیر نیست و باید برای مقابله با داعش هُشیارانه شامل بازی شد. اگر دولت افغانستان در حالت دفاعی در برابر داعش قرار گیرد، گسترش دامنه داعش موجودیت افغانستان را تهدید خواهد کرد.

مرتبط:

تصرف مراکز داعش توسط طالبان در شمال افغانستان
متهم شدن حکومت افغانستان به حمایت از داعش
عبدالله: راه مبارزه با داعش در افغانستان پشتیبانی از دیگر گروه های مخالف مسلح نیست
داعش در افغانستان بزرگ نمایی می‌شود!
طالبان و داعش در شمال افغانستان به هم درگیر شدند
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک