12:03 11 دسمبر 2018
امضای موافقت نامه راه لاجورد

امضای موافقت نامه راه لاجورد

© Photo / وزارت خارجه
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 20

هدف اساسی امضای موافقت‌نامه راه لاجورد تقویت ارتباطات بین کشورهای عضو از طریق ایجاد یک سیستم منسجم ترانزیتی و ترانسپورت بین آنها می‌باشد

موافقتنامه پنج جانبه راه لاجورد، امروز توسط وزرای خارجه افغانستان، ترکمنستان، گرجستان، ترکیه و علیرضا سلیمانوف معاون اول ریاست شرکت سهامی خطوط آهن آذربایجان در حاشیه هفتمین کنفرانس همکاری های اقتصادی منطقوی در باره افغانستان (رکا)، در شهر عشق‌آباد ترکمنستان به امضاء رسید.

باید گفت که موافقت‌نامه راه لاجورد یکی از پروژه‌های دارای اولویت رکا بوده و امضای آن از دستاوردهای مهم رکا به شمار می‌آید.

طبق گزارش وزارت خارجه اففانستان، هدف اساسی امضای موافقت‌نامه راه لاجورد تقویت ارتباطات بین کشورهای عضو از طریق ایجاد یک سیستم منسجم ترانزیتی و ترانسپورت بین آنها می‌باشد. اجرای مؤثر این موافقت‌نامه زمینه را برای ساده‌ سازی طبق زیرساخت‌های ترانسپورتی، هماهنگ‌ سازی روند کاری گمرکات، افزایش تجارت، ایجاد کار و گسترش روابط اقتصادی میان شهروندان کشورهایی که از این دهلیز ترانزیتی مستفید می‌شوند، مساعد خواهد ساخت.
این دهلیز از بنادر تورغندی و آقینه افغانستان آغاز و به بندر ترکمن‌باشی ترکمنستان وصل می‌گردد. اموال تجارتی افغانستان بعد از عبور از بحیره خزر به بندر باکوی کشور آذربایجان و از آنجا به بنادر بوتی و باتومی کشور گرجستان و بندر قارس کشور ترکیه و سپس توسط کشتی ها به بنادر اروپایی و بالکان بارگیری خواهد شد.


بر اساس مطالعات نهادهای مستقل، این مسیر که تاریخچه آن به بیش از دو هزار سال می‌رسد، یکی از مسیرهای اصلی راه ابریشم بوده است. در آن زمان احجار قیمتی افغانستان به شمول لاجورد از معادن بدخشان از همین مسیر به اروپا، بالکان و کشورهای سواحل مدیترانه صادر می‌شد.
قابل یاد آوریست که راه لاجورد از جمله کوتاه‌ترین راه‌های تجارتی برای انتقال اموال به کشورهای دوسوی این مسیر، شامل کشورهای آسیای جنوبی و اروپایی، شمرده می‌شود. از این مسیر، کالاهای تجارتی سه تا چهار روز زودتر از مسیرهای دیگر ترانزیتی انتقال یافته و همچنین باعث کاهش قابل ملاحظه هزینه انتقال کالاها خواهد شد.
طرح راه لاجورد از ابتکارات وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان می‌باشد.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک