19:38 11 دسمبر 2017
  مخالفت آمریکا با بررسی جنایات جنگی‌اش در افغانستان

  مخالفت آمریکا با بررسی جنایات جنگی‌اش در افغانستان

  CC BY 2.0 / U.S. Army/Sgt. Timothy Kingston / Iraq
  افغانستان
  دریافت لینک کوتاه
  0 0 0

  آمریکا با انتشار بیانیه ‌ای اعلام کرده که با دخالت دادگاه جهانی در بررسی جنایات جنگی در افغانستان مخالف است.

  به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، در حالی که دادگاه بین‌المللی لاهه برای آغاز تحقیقات درباره جنایات جنگی نظامیان آمریکایی در افغانستان تلاش دارد اما آمریکا با این بهانه که تحقیقات دادگاه لاهه از نظامیان آمریکایی غیرمنصفانه خواهد بود با دخالت دادگاه لاهه در افغانستان مخالفت کرده است
  دو روز پیش فاتو بنسودا، دادستان کل دادگاه بین‌المللی لاهه اعلام کرده بود که شواهدی از ارتکاب احتمالی جنایات جنگی از سوی نظامیان آمریکایی، نیروهای امنیتی افغان و مخالفان مسلح در افغانستان وجود دارد.
  بنسودا از هیئت قضایی این دادگاه خواسته بود تا مجوز آغاز تحقیقات درباره جنایات جنگی صورت گرفته در افغانستان را صادر کند تا به جنایات جنگی احتمالی در این کشور رسیدگی شود.
  مایک اندروز، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا نیز در واکنش به مداخله دادگاه بین‌المللی در جنگ افغانستان اعلام کرد که به تحقیقات دادگاه لاهه درباره نظامیان آمریکا نیازی نیست.
  کمیسیون حقوق بشر افغانستان معتقد است که مداخله دادگاه لاهه در جنگ افغانستان می‌تواند به "فرهنگ معافیت" در این کشور پایان بدهد.
  این در حالی است که نظامیان آمریکایی در افغانستان بر اساس پیمان امنیتی از مصونیت قضایی برخوردارند و به نهادهای قضایی در این کشور پاسخگو نیستند.
  آمریکایی‌ها در واکنش به کشتار غیرنظامیان افغان صرفا به گفتن "اشتباه شد" اکتفا می‌ کنند.

  قوانین اظهار نظر بحث
  نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک