06:01 12 اگست 2020
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

سفیر پیشین امریکا در افغانستان گفت، امریکا در سیاست گذاری‎هایش در قبال افغانستان در سال‌های گذشته، دچار اشتباهاتی شده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، زلمی خلیل زاد سفیر پیشین ایالات متحده امریکا در افغانستان در برنامه سیاه و سپید طلوع نیوز گفت: اکنون تلاش‎ها برای اصلاح این اشتباهات از سوی واشنگتن ادامه دارند، اما در گذشته در پیوند به سیاست امریکا در افغانستان نواقصی بوده و اشتباهاتی صورت گرفته، در این شکی نیست.

مهمانان این برنامه طلوع نیوز رنگین دادفر اسپنتا مشاور پیشین امنیت ملی و زلمی خلیل زاد سفیر پیشین امریکا در افغانستان بود، که هر دو مهمان از کارهای 16 ساله امریکا در افغانستان انتقاد و اما بر حضور و پشتیبانی امریکا از افغانستان تأکید ورزیدند. 

رنگین دادفرسپنتا در این باره گفت:- "شانزده سال تلاش ما نشان داد که ایالات متحده امریکا در مبارزه با پاکستان ناپایدار و دارای یک راهبردی اشتباه آمیز بود".

آقای خلیل‌زاد گفت، که امریکا خواهان پایان جنگ در افغانستان است، اما گروه‌های زیرنام جهاد، مقام‌هایی که در قدرت استند و برای استخبارات بیرونی کار می‎کنند، بی‌کاری و بی‎عدالتی علت‎های اصلی ادامۀ جنگ در افغانستان استند.

در حالی‌که آقای اسپنتا، خواهان انتخاب سیاست بی طرفی افغانستان در روابط بیرونی اش است.

 اما آقای خلیل‌زاد گفت، که در شرایط کنونی، سیاست بی طرفی و دوری از امریکا به سود افغانستان نیست.

یادآوری می کنیم، که امریکا پس از حملات 11 سپتمبر به افغانستان حمله و گروه طالبان را با کمک گروه های مجاهدین افغانستان از پایتخت و دیگر شهرهای این کشور دور کردند، که اکنون با و جود گذشت بیش از 16 سال قدرت گروه طالبان در شهرها و ولایت های این کشور افزایش یافته است. 

 

مرتبط:

عکس العمل جمعیت اسلامی به اظهارات خلیل زاد
هشدار تند زلمی خلیل زاد به عطا محمد نور
زلمی خلیل زاد: امریکا باید بر افزایش قابلیت های ناتو جهت مقابله با چالش های فعلی تمرکز کند
خلیل ‌زاد: بازی پاکستان دولایی، خاینانه و تهدیدبرانگیز است
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر