08:42 16 جولای 2019
رئیس جمهور تاجیکستان: مشکلات دهه 1990 افغانستان سبب گسترش تروریسم در منطقه شد

رئیس جمهور تاجیکستان: مشکلات دهه 1990 افغانستان سبب گسترش تروریسم در منطقه شد

© Sputnik / Host Photo Agency/Evgeny Biyatov
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0

رئیس جمهور تاجیکستان گفت، که مشکلات داخلی افغانستان در دهه 1990 میلادی عامل گسترش تروریسم در منطقه شد.

به گزارش اسپوتینک به نقل از خبرنامه، امام علی رحمان که در کنفرانس مبارزه علیه تروریزم و جلوگیری از افراطیت خشونت‌زا به میزبانی تاجیکستان در دوشنبه سخن می‌گفت، تروریزم را یک چالش منطقه‌یی و جهانی خوانده و اذعان داشت که این پدیده به هیچ ملت و دینی پیوند ندارد. وی از جامعه جهانی خواست که به صورت مشترک برای مهار این پدیده شوم پرداخته و در برابر آن مبارزه نمایند.

او همچنان در این کنفرانس از پروسه صلح به رهبری افغانستان پشتیبانی اش را اعلام و گفت، که این کشور آماده هر گونه همکاری در این زمینه است.

به نمایندگی از افغانستان در این کنفرانس حکمت خلیل کرزی معین سیاسی و زارت امور خارجه افغانستان شرکت کرده بود.

حکمت خلیل کرزی در این کنفرانس به شرح عوامل رشد و چگونگی تروریزم در این کشور پرداخت و گسترش این پدیده را ناشی از پایین بودن سطح همکاری و وفاق بین‌المللی، استفاده ابزاری از این پدیده توسط بعضی دولت‌ها و رابطه نزدیک شبکه‌های تروریستی با شبکه‌های مافیایی و جنایی عنوان کرد. وی برای نابودی این پدیده، خواستار همکاری جدی جامعه جهانی گردیه و در این عرصه بر مسئولیت‌پذیری بیشتر دولت‌ها تأکید کرد.

یادآوری می کنیم، که پس از سقوط داکتر نجیب الله از سال 1990 تا 2001 جنگ های خونین میان گروه های مجاهدین و پس از آن طالبان رخ داده است. 

 

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک
  • نظر