13:45 11 جولای 2020
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 01
ما را در دنبال کنید

محمد رضا بهرامی، سفیر ایران در کابل در واکنش به برخی گزارش‌ها درمورد دخالت ایران در ناامنی‌های اخیر در ولایت فراه، گفته است که ایران با گروه طالبان در تماس است اما با این گروه هیچ ارتباطی ندارد.

به گزارش اسپوتنیک، محمدرضا بهرامی، سفیر ایران در افغانستان دیروز (شنبه، ۲۹ ثور) در گفتگو با شبکه تلویزیونی آریانا گفته است که کشورش با گروه طالبان در تماس است تا این گروه را تشویق به حضور در میز مذاکرات صلح با دولت افغانستان کند.

سفیر ایران در کابل تاکید می‌کند که برخلاف برخی گزارش‌های اخیر مبنی بر دخیل بودن ایران در ناامنی‌های اخیر در ولایت فراه، کشورش هیچ ارتباطی با گروه طالبان ندارد.

وی گفت: "ما با طالبان تماس داریم اما هیچ ارتباطی نداریم. این به نفع ما است که سهمی در گفتگوهای صلح میان دولت افغانستان و گروه های مخالف مسلح داشته باشیم."

بهرامی به حادثه ۱۷ اسد ۱۳۷۷ و کشته‌شدن هشت دیپلمات ایرانی و خبرنگار خبرگزاری ایرنا در مزار شریف اشاره کرد و گفت: "این پرونده هنوز باز است و عاملان آن نیز مشخص نیست  ما در طول سال‌های گذشته کتمان نکرده‌ایم که در این زمنیه با طالبان تماس داریم اما با آن ها ارتباط نداریم".

این دیپلمات ایرانی همچنان گفته است که روابط افغانستان و ایران ریشه تاریخی و به دور از اثرپذیری از هر عامل سومی دارد. وی گفته افزوده است که نا امنی در افغانستان با منافع ایران در تضاد است و منطقی برای رد این نظریه وجود ندارد.

قابل ذکر است که اواسط هفته گذشته گروه طالبان به شهر فراه حمله کردند و موفق شدند از کمربندهای امنیتی عبور کنند و بخش‌هایی از این شهر را به تصرف در آوردند هر چند این استقرار کوتاه بود اما با رسیدن نیروهای کمکی دولت و پشتیبانی هوایی نیروی‌های خارجی، مهاجمان مجبور به عقب نشینی شدند.

مرتبط:

فرمانده پولیس: ایران به طالبان فراه سلاح و تجهیزات داد
وزیر دفاع ملی:‌ جنگ فراه، جنگ مدیریت آب است
نماینده فراه در مجلس: مقامات ارشد در سقوط فراه دست دارند
مرکز فراه دوباره به تصرف دولت درامد
حمله گروهی طالبان به شهر فراه
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر