افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

پس از مخالفت پدرام و شماری از نمایندگان پارلمان افغانستان با آغاز روند توزیع شناسنامه های برقی، اینبار بنیاد سید حسین انوری نیز با این روند مخالفتش را اعلام کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، مسئولان بنیاد سید حسین انوری روز یک‌شنبه در یک نشست خبری در کابل، انگیزۀ مخالفت شان با این روند را نبود جایگاۀ قوم سادات و قوم‌های دیگر در این شناس‌نامه‌ها عنوان کردند.

سیدمهدی انوری، رییس این بنیاد از رهبران حکومت می‌خواهد که روند توزیع شناس‌نامه‌های برقی را توقف دهند:- "در قانون اساسی افغانستان، پس از چهارده قوم، نقطه گذاشته نشده است بلکه سایر اقوام ذکر گردیده است. یعنی این که اقوام سادات، بیات، قرلق و برخی اقوام دیگر نیز در این سرزمین زنده گی می کنند و حق دارند هویت داشته باشند".

از سویی دیگر، حقوق دانان می‌گویند، که در شناس‌نامه‌های برقی خلاهای زیادی وجود دارد و نبود جایگاۀ اقوام در این شناس‎نامه‌ها، مخالف قانون است.

وحید فرزه‌یی در این باره اظهار داشت:- "آن ها می توانند به محاکمه مراجعه کنند و از طریق ستره محکمه موضوع را پی گیری کنند؛ عدم ذکر نام آن ها در تذکره خلاف قانون اساسی است".

یادآوری می کنیم، که پس از آغاز روند توزیع شناسنامه های برقی توسط محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان به شمول رئیس اجراییه، شماری از نمایندگان پارلمان این کشور، بیش از نیم از شهروندان افغانستان با این روند مخالف هستند.

 

 

مرتبط:

برخی نمایندگان پارلمان افغانستان خواستار توقف روند صدور شناسنامه های برقی شدند
دو دستگی نمایندگان مجلس افغانستان درباره توزیع شناسنامه های برقی
عطا محمد نور: توزیع شناسنامه های برقی با این مندرجات تنش زا است
حکمتیار: از توزیع شناسنامه برقی پشتیبانی می کنیم
بایومتریک 1500 تن تاکنون برای گرفتن شناسنامه های برقی انجام شده است
مشکلات شناسنامه های برقی در افغانستان
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر