04:26 25 مارچ 2019
نام خراسان در کنار افغانستان در مکتوب های دولتی پنجشیر

نام خراسان در کنار افغانستان در مکتوب های دولتی پنجشیر

© AFP 2018 / Roberto Schmidt
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
534

پس از این که رئیس جمهور افغانستان روند توزیع شناسنامه های برقی را آغاز کرد، مخالفت های زیادی با ذکر نام افغان برای همه اقوام به شدت آغاز گردیده است.

به گزارش اسپوتنیک، در مکتوب های دولتی ولایت پنجشیر در کنار نام افغانستان نام خراسان هم نوشت شده است.

تغییر نام افغانستان به خراسان پس از آن میان اقوام غیر پشتون گسترش یافت که محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان با نادیده گرفتن فیصله نمایندگان پارلمان افغانستان روند توزیع شناسنامه های برقی را با ذکر واژه افغان برای همه اقوام افغانستان صادر کرد.

پیش از این، لطیف پدرام نماینده بدخشان در پارلمان افغانستان پس از آغاز روند توزیع شناسنامه های برقی با ذکر واژه افغان مخالفت شدیدش را اظهار و خواهان تغییر نام افغانستان به خراسان شده بود. او استدلال می کند که واژه افغان تنها پیوند به پشتون ها دارد و دیگر اقوام افغان نیستند و بنا نام افغانستان یک نام تعصب گرایانه می باشد که نامیدن دیگر شهروندان افغانستان به نام افغان برای محو هویت آنها برنامه ریزی شده است.

حالا در تازه ترین واکنش ها به روند توزیع شناسنامه های برقی با ذکر واژه افغان در ولایت پنجشیر در کنار افغانستان واژه خراسان هم در مکتوب های دولتی ذکر شده است.

یادآوری می کنیم، که روند توزیع شناسنامه های برقی در حالی توسط اشرف غنی آغاز گردید، که بسیاری از اقوام مخالف درج واژه افغان هستند و آن را تنها مربوط به قوم پشتون می دانند.

 

مرتبط:

آیا عضویت پدرام از مجلس لغو می شود و یا نام افغانستان به خراسان تغییر می یابد؟
لطیف پدرام: نام افغانستان را به خراسان تبدیل کنیم + ویدیو
قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق فیسبوکنظر از طریق اسپوتنیک
  • نظر